Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 25.07.2014

Nowe budynki będą musiały spełniać wyśrubowane wymagania zużycia energii

Sejm uchwalił w piątek ustawę o charakterystyce energetycznej budynków. Przepisy przewidują, że wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać wyśrubowane wymagania zużycia energii. Budynki publiczne takie standardy będą musiały spełniać od 2018 r.
Dom energooszczędnyDom energooszczędnyGlow Images/East News

Za przyjęciem ustawy dostosowującej polskie przepisy do unijnych regulacji opowiedziało się 274 posłów, 169 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.
Obecnie każdy nowy budynek musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa zapotrzebowanie budynku na energię; w przyszłości takie świadectwa będą musiały mieć wszystkie większe budynki. Właściciele lub zarządcy budynków, chcący je sprzedać bądź wynająć, będą musieli zlecić jego sporządzenie. W ustawie zapisano także, że będzie to dotyczyło również osób posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w przypadku jego sprzedaży.
Kontrole kotłów
W trakcie głosowania posłowie poparli też poprawki zgłoszone wcześniej przez posłów PO. Jedna z nich mówił o obniżeniu do 20 KW mocy cieplnej kotłów, które będą podlegać okresowej kontroli. Pierwotnie zarówno PO, jak i PiS opowiedziały się za tym, by okresowej kontroli podlegały kotły o nominalnej mocy cieplnej od 30 KW do 100 KW. Chodzi o zaoszczędzenie kontroli posiadaczom domków jednorodzinnych, które z reguły mają kotły do 30 KW. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych w uwagach zgłoszonych do projektu wskazało, że ustalenie wysokość mocy cieplnej kotłów na poziomie 30 KW może Polskę narazić na zarzut nie wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Dlatego klub PO zdecydował o obniżeniu do 20 KW mocy cieplnej kotłów.

Przez unijne normy ceny mieszkań w Polsce wzrosną? >>>

Druga poprawka dotyczy ograniczeń dla osób, które sporządzają świadectwa energetyczne. Osoby, które mogą wystawiać takie dokumenty, nie będą mogły robić tego na własny użytek dla lokali, którymi zarządzają lub są ich właścicielami.
Obowiązek sporządzania świadectw energetycznych
W ustawie zapisano, że z przygotowania świadectw charakterystyki energetycznej zwolnione będą domy budowane na własny użytek. Obowiązek sporządzania świadectw nie będzie też dotyczył m.in. zabytkowych kamienic, kościołów, a także budynków mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku. Zgodnie z regulacją takie świadectwo będą musiały mieć ponadto istniejące budynki o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., a od 9 lipca 2015 r. - od 250 m kw., zajmowane przez: prokuraturę, wymiar sprawiedliwości i administrację publiczną. Budynki zajmowane przez te instytucje o powierzchni użytkowej od 250 m kw. będą musiały mieć świadectwa charakterystyki energetycznej zaraz po wejściu w życie przyszłej ustawy.
Nowe przepisy zakładają także, by takie świadectwa nie dotyczyły budynków przemysłowych i gospodarczych, które nie mają instalacji zużywających energii.
Poszerzenie katalogu osób mogących sporządzać świadectwa
Regulacja rozszerza też katalog osób, które będą mogły sporządzać świadectwa energetyczne. Będą to inżynierowie i osoby z uprawnieniami budowlanymi. Obecnie są to osoby z wyższym wykształceniem i ukończonymi studiami podyplomowymi w tym zakresie lub zdanym egzaminem państwowym.
PAP, awi