Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 13.08.2014

Spotkanie Tuska z górnikami: spór o redukcję zatrudnienia

Premier Donald Tusk ponownie rozmawiał w Warszawie z przedstawicieli górniczych związków zawodowych. Tym razem chodziło im o konkretne decyzje ratujące zadłużająca się branże. Tymczasem, jak wynika z komunikatu CIR, o decyzjach raczej nie było mowy. Górnicy mówią o rozbieżnych koncepcjach.
Rozmowy premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęcone przyszłości branży.Rozmowy premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęcone przyszłości branży. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Czego od premiera oczekują górnicze związki zawodowe mówi Marek Mnich, szef Solidarności 80. /IAR/.
  • Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności mówił po spotkaniu, że strona rządowa mówiła o redukcji zatrudnienia w górnictwie. /IAR/.
  • Po spotkaniu Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, przekonywał dziennikarzy, że najważniejsze jest teraz łączenie spółek węglowych dostarczających surowiec energetyce. /IAR/.
Czytaj także

Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, podczas spotkania podsumowano prace nad przywróceniem rentowności Kompanii Węglowej, które trwały od maja 2014 r.

Rząd przedstawił podejmowane działania

W szczególności przedstawiono dotychczasowe działania krótkoterminowe oraz konkretny plan działań średniookresowych, które powinny stać się bazą dla przygotowywanego przez Kompanię Węglową planu restrukturyzacji i rozwoju.

Związki proponują włączenie do konsultacji o miksie energetycznym oraz konsolidacji sektora

Czytamy, że strona związkowa zaproponowała udział w konsultacjach dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej w celu optymalizacji miksu energetycznego oraz w celu przedłożenia koncepcji konsolidacji sektora wytwarzającego węgiel energetyczny.

Powstanie nowa grupa robocza

W związku z tym porozumiano się co do stworzenia grupy roboczej złożonej z przedstawicieli strony społecznej oraz władz spółek węglowych i przy udziale przedstawicieli rządu, która do 22 sierpnia przeanalizuje przedstawione przez stronę związkową koncepcje.

Przedyskutowano również kwestie związane z asortymentem importowanego węgla.

Związki chcą konsolidacji kopalń sprzedających węgiel energetyce

Po spotkaniu Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, przekonywał dziennikarzy, że najważniejsze jest teraz łączenie spółek węglowych dostarczających surowiec energetyce. Jak dodał, dzięki konsolidacji będa one mogły bezpośrednio nim handlować, przez co uda się ominąć pośredników. Jak dodał, ta propozycja spotkała się z zainteresowaniem premiera i rządu, co dobrze rokuje na przyszłość.
Związkowcy proponują, by konsolidacja dotyczyła Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu. Tylko ta pierwsza spółka zatrudnia 54 tysiące osób i jest największym producent węgla kamiennego w Unii.

Górnicy: nie ma mowy o redukcji zatrudnienia

Po spotkaniu premier nie rozmawiał z dziennikarzami.

Dominik Kolorz poinformował, że strona rządowa mówiła o redukcji zatrudnienia w górnictwie, między innymi o programie dobrowolnych odejść. W ocenie Kolorza nie byłyby one "wcale takie dobrowolne". Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności zaznaczył, że w związku ze wstępnym przyjęciem koncepcji konsolidacji sektora nie ma mowy o jakichkolwiek redukcjach zatrudnienia i likwidacjach kopalń.
Następne spotkanie związkowców z premierem zaplanowano najwcześniej za miesiąc.

Górnicy zniecierpliwieni, chcieli konkretów

Marek Mnich, szef Solidarności 80, przed spotkaniem powiedział  dziennikarzom, że cierpliwość górników powoli się kończy i dziś oczekują od premiera konkretów. "Podejrzewamy, że próbuje się nas uśpić" - dodał. Przypominał, że spotkania odbywają się cyklicznie od trzech miesięcy.

Wcześniej związkowi liderzy oceniali, że dotychczasowe działania ratunkowe dla branży przyniosły efekty, ale doraźne. Natomiast środowe rozmowy mają dotyczyć działań w średnim okresie i długofalowych.

Janusz Piechociński: 70 proc. kosztów Kompanii Węglowej to płace i świadczenia

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Górnicy chcą wpisania kopalni na listy strategiczne

Marek Mnich uważa, że kopalnie powinny zostać wpisane na listę strategicznych spółek skarbu państwa. Jak podkreślił, plany bezpieczeństwa energetycznego państwa tworzone są nawet do 2050 roku. - Mamy podstawy ku temu, żeby domniemać, że próbuje się wyrugać górnictwo z tych strategicznych rozwiązań - mówił Marek Mnich.

Rząd pracuje nad restrukturyzacja zadłużenia i uelastycznieniem czasu pracy

W skład powołanego w maju br. przez premiera międzyresortowego zespołu ds. sytuacji w polskim górnictwie węgla kamiennego wchodzą wiceministrowie różnych resortów. O wypracowanych już przez zespół rekomendacjach mówił 22 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki dyrektor departamentu górnictwa w resorcie gospodarki prof. Maciej Kaliski. Wśród tych rekomendacji wymienił m.in. restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych i uelastycznienie pracy w sektorze.

Rząd chce zwiększyć nadzór i ochronę nad handlem węglem
Resort gospodarki pracuje ponadto nad ustawami, które mają usprawnić handel węglem i zwiększyć jego konkurencyjność. Chodzi m.in. o nowelizację Prawa energetycznego i rozporządzenie ws. jakości sprzedawanego węgla.

Do 30 października w każdym powiecie ma powstać Polski Skład Węgla

Przypomnijmy, 5 czerwca premier zapowiedział zbudowanie państwowego systemu handlu węglem. Jak wyjaśnił wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz w audycji Bardzo Ważny Projekt (Programu 3 Polskiego Radia), rząd chce, aby do 30 października tego roku Polskie Składy Węgla powstały w każdym powiecie. Oznacza to upaństwowienie ok. 30 proc. handlu czarnym paliwem.

Do 30 października w każdym powiecie powstanie Polski Skład Węgla

– Chcemy wprowadzić na krajowym rynku handlu węgla nowe standardy obrotu tym surowcem – mówił wiceminister. Uzasadniając te działania, podkreśla, że jest to duży rynek, na którym polski węgiel konkuruje z surowcem importowanym.

5 czerwca Tusk ogłosił w Katowicach m.in., że rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych, polegających na likwidacji nierentownych kopalń.

Straty górnictwa po 5 miesiącach wyniosły ponad 631 mln zł

Pod koniec lipca Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że w tylko ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku na hałdach pozostawało 8 milionów ton niesprzedanego węgla, a branża odnotowała 631 milionów złotych straty. I to w sytuacji, gdy kopalnie zmniejszają wydobycie

Do końca maja górnicy uzyskali 29 mln ton surowca, czyli o 6 procent mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Dodatkowo w ciągu pierwszych pięciu miesięcy Polacy sprowadzili prawie 5 milionów ton węgla, z czego 68 proc. z Rosji.

PAP, IAR, Polskie Radio, jk