Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 01.09.2014

Raport RWE: jak będzie wyglądać rynek energii w Polsce do 2015 roku?

Do 2050 r. węgiel będzie nadal istotnym źródłem produkcji energii w Polsce. Wzrośnie jednocześnie znaczenie energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, jednak transformacja energetyczna nie spowoduje wzrostu cen energii - to wnioski z najnowszego raportu RWE.
Raport RWE: jak będzie wyglądać rynek energii w Polsce do 2015 roku?Glow Images/East News

Opublikowany przez europejski koncern energetyczny RWE raport "Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku" analizuje trendy, które mogą być kluczowe dla rozwoju krajowej elektroenergetyki w kolejnych dekadach.
Dokument przedstawia cztery możliwe scenariusze rozwoju technologii, mogące kształtować rynek energii w Polsce. Analizy RWE potwierdzają, że do 2050 r. Polska będzie niezależna, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej, a duże elektrownie węglowe będą nadal istotne w polskim miksie energetycznym. Do 2030 r. powstaną nowe bloki wytwarzające prąd z węgla o łącznej mocy 3-11 GW.
Węgiel będzie nadal ważny
Choć węgiel będzie nadal ważny, energia nie będzie już wytwarzana w zdecydowanej większości z tego paliwa. Także nowe, krajowe źródła energii, obejmujące wiatr, fotowoltaikę i gaz (w tym gaz z łupków), przyczynią się do utrzymania niezależności energetycznej; w efekcie ponad 80 proc. energii elektrycznej wytwarzane będzie ze źródeł krajowych.
Autorzy publikacji uważają, że dzięki temu Polska może zrealizować ambitne, wyznaczone przez UE, cele redukcji emisji CO2, a wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań umożliwi zmniejszenie krajowej emisji dwutlenku węgla nawet o 100 mln ton do 2050 r. Eksperci podkreślają przy tym, że jest to ogromne wyzwanie dla wysokoemisyjnego sektora energetycznego opartego obecnie na węglu. Wskazują jednak, że w kolejnych latach krajowa energetyka będzie zmuszona odtworzyć znaczną część źródeł wytwarzania energii (bo wiele elektrowni jest starych) i może to zrobić w oparciu o nowe, niskoemisyjne technologie.
Opłacalna stanie się fotowoltaika
Co ciekawe, z raportu wynika, że w ciągu kolejnych pięciu lat - dzięki spadającym cenom technologii - opłacalna stanie się rozproszona fotowoltaika, czyli wykorzystanie światła słonecznego do produkcji prądu. W Polsce powstanie nowy segment odbiorców, łączących cechy konsumentów z producentami, czyli tzw. prosumenci - najpierw w sektorze usług, a następnie również wśród klientów indywidualnych.
Nie będzie wzrostu cen prądu?
Eksperci podkreślają, że ta transformacja sektora energii nie spowoduje wzrostu cen prądu. - Polska nie musi przecierać szlaków - rozwijając nowe technologie może dostosować swoją infrastrukturę do zmieniającego się otoczenia dużo sprawniej i korzystać ze spadku kosztów nowych technologii. () Z perspektywy rynku energii brak jest czynników, które powinny wpłynąć na podwyższenie ceny energii elektrycznej w dłuższym horyzoncie czasowym - czytamy w raporcie.

Ceny prądu będą już tylko rosły >>>
Z dokumentu wynika, że duży potencjał ma w Polsce kogeneracja. Małe i średnie jednostki wytwarzające ciepło z węgla zastępowane są elektrociepłowniami, zwłaszcza na paliwo gazowe. To obniża emisję CO2 oraz pozwala sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

PAP, awi