Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Kamińska 24.09.2014

Problemy z węglem z Rosji. "Nie możemy wprowadzić ceł zaporowych"

Konieczna jest restrukturyzacja górnictwa – zgodzili się w Trójce publicyści Łukasz Lipiński i Bogumił Łoziński. Przypomniano, że były premier Donald Tusk zapowiadał w ostatnich miesiącach zmiany w tej branży.
Grupa górników ze Śląska zablokowała polsko-rosyjskie przejście graniczne Braniewo-MamonowoGrupa górników ze Śląska zablokowała polsko-rosyjskie przejście graniczne Braniewo-MamonowoPAP/Tomasz Waszczuk
Galeria Posłuchaj
  • Łukasz Lipiński (tygodnik ”Polityka” i centrum ”Polityka Insight”) oraz Bogumił Łoziński (tygodnik ”Gość Niedzielny”) o proteście górników, nowym marszałku Sejmu i obronności Polski (Komentatorzy/Trójka)
Czytaj także

Górnicy zablokowali kolejowe przejście graniczne z Rosją, Braniewo-Mamonowo. Nie dopuszczają do transportu węgla z Rosji do Polski. Przedstawiciele górników zapowiedzieli także przyjazd do Warszawy 1 października, czyli w dzień expose nowej premier Ewy Kopacz.

Łukasz Lipiński (tygodnik ”Polityka” i centrum ”Polityka Insight”) ocenił, że problem z węglem jest wciąż nierozwiązany ze względu na sytuację gospodarczą -  ceny węgla w ostatnich latach spadły o jedną trzecią, co m.in. zagraża Kompanii Węglowej, największej polskiej firmie. Dodał, że są pomysły na restrukturyzację, ale powinna się ona odbyć tak, żeby dana firma mogła działać na rynku. Zaznaczył, że Rosja jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO), a my podjęliśmy tam pewne zobowiązania, zatem nie można jednostronnie wprowadzić ceł zaporowych.

Prywatyzacja jest lekiem na kłopoty polskiego górnictwa?

Bogumił Łoziński (tygodnik ”Gość Niedzielny”)  powiedział, że z jednej strony popyt na tańszy węgiel jest duży, zwłaszcza wśród biedniejszych, a z drugiej strony mamy interes górników i problem polskiego górnictwa, które nie może sobie poradzić w warunkach rynkowych. Publicysta dodał, że były premier Donald Tusk parę miesięcy temu obiecał program restrukturyzacji górnictwa.

Nowy marszałek

Dziennikarze rozmawiali również o kandydaturze Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu. - Wiemy, że nie odebrał swego awansu na początku dobrze. Wolał zostać w rządzie i być wicepremierem – mówił Łukasz Lipiński. Jak dodał, byli w historii politycy, którzy zdobyli jako marszałkowie kapitał polityczny, a byli i tacy, dla których to stanowisko było końcem poważnej kariery.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Bogumił Łoziński (tygodnik ”Gość Niedzielny”) wyraził obawę, że Sikorski ze względu na osobowość, może nie być odpowiednią osobą na stanowisko marszałka Sejmu. Dziennikarz zaznaczył jednak, że jeśli Sikorski ma polityczne cele, to może powściągnąć swój temperament. Dodał również, że poprzednia marszałek, Ewa Kopacz, robiła złe wrażenie.

Lipiński powiedział, że obecnie polityka przesunęła się do central partyjnych, a działalność legislacyjna przesunęła się rządu. Jego zdaniem przed wyborami parlament znów może stać się "ciekawym miejscem".

Rozmawiał Krystian Hanke.

(agkm, ei)