Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 27.09.2014

Ukraina dostanie gaz z Gazpromu. Do wiosny. Jak spłaci część długu

Gazprom będzie ogrzewał Ukrainę do wiosny. Tak rosyjskie media, w jednym zdaniu komentują wynik trójstronnych rozmów, dotyczących uregulowania kryzysu gazowego. Rozmowy odbyły się w Berlinie i według oficjalnego komunikatu „strony wypracowały projekt porozumienia”.
Ukraina dostanie gaz z Gazpromu. Do wiosny. Jak spłaci część długu Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Rosyjskie media: Moskwa jest gotowa na gazowy kompromis z Ukrainą, relacja (IAR) Maciej Jastrzębski, Moskwa
  • W Berlinie dziś negocjacje gazowe, relacja (IAR) Wojciech Szymański, Berlin.
  • Przedstawiciele Rosji, Ukrainy i KE przygotowali projekt tymczasowego porozumienia, które ma zapewnić dostawy gazu na Ukrainę w nadchodzących miesiącach - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
  • Gazprom będzie ogrzewał Ukrainę do wiosny. Tak rosyjskie media, w jednym zdaniu komentują wynik trójstronnych rozmów, dotyczących uregulowania kryzysu gazowego./Maciej Jastrzębski z Moskwy, Polskie Radio, IAR/.
Czytaj także

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Komisji Europejskiej przygotowali projekt tymczasowego porozumienia, które ma zapewnić dostawy gazu na Ukrainę w nadchodzących miesiącach. Poinformował o tym w Berlinie unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.
Projekt umowa zakłada, że Ukraina odda część gazowego długu
Projekt zakłada, że Ukraina odda Rosji znaczną część długu za dostawy gazu. Chodzi o kwotę 3.1 miliarda dolarów z należnych 5.3 miliarda dolarów.

Pieniądze w dwóch transzach wpłyną na konto Gazpromu do końca roku, z tym że pierwsze 2 miliardy mają zostać przelane do końca października.

Gazprom zgadza sie na 100 dol. zniżki

W zamian Moskwa zgodzi się sprzedać błękitne paliwo za 485 dolarów, za 1000 metrów sześciennych, ale zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji sąsiada proponuje studolarową zniżkę. W konsekwencji cena wyniosłaby 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Unia: to dobre porozumienie

Rosja i Komisja Europejska nie różnią się w ocenie tego projektu” - twierdzi rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak. Wcześniej unijny komisarz ds. energii Guenther Oetiinger stwierdził, że „to dobry projekt”.

Szef rosyjskiego resortu energetyki już zapowiedział, że będzie rekomendował swojemu rządowi zaakceptowanie tego dokumentu. Przy okazji Aleksandr Nowak ostrzegł, że Rosji nie podoba się rewers gazu z krajów Unii Europejskiej na Ukrainę. Przypomniał, że w ocenie Moskwy to praktyka naruszająca zapisy kontraktów.

Unijny komisarz zastrzegł, że zgodę na porozumienie muszą jeszcze wydać władze w Kijowie i Moskwie. Ale pozytywnie oceniał wypracowany plan. - Uważamy, że mogłoby to być akceptowalnym przejściowym rozwiązaniem, zabezpieczającym dostawy przez zimę do wiosny - mówił. Oettinger dodawał, że jeśli Kijów i Moskwa powiedzą tak dla porozumienia, to w przyszłym tygodniu będzie można podpisać protokół gwarantujący dostawy.

KE upomina Węgry ws. dostaw gazu na Ukrainę

Rosja nie akceptuje reeksportu
Wcześniej Rosja groziła Zachodowi wstrzymaniem dostaw gazu. Mówił o tym rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak w wywiadzie dla piątkowego wydania niemieckiego dziennika „Handelsblatt”.
Rosyjski minister ostrzegł, że Gazprom wstrzyma dostawy na zachód, jeśli kraje Unii Europejskiej nadal będą odsprzedawać rosyjski gaz Ukrainie. Nowak stwierdził, że obowiązujące umowy na dostawy nie przewidują opcji reeksportu. Mam nadzieję, że nasi europejscy partnerzy będą trzymać się podpisanych umów - powiedział rosyjski minister podkreślając, że tylko w ten sposób można zagwarantować niezakłócone dostawy na zachód. Wywiad z Aleksandrem Nowakiem ukazuje się na kilka godzin przed kolejną rundą negocjacji gazowych między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską.

Mikołaj Budzanowski, były Minister Skarbu Państwa: niewywiązanie się Gazpromu z umowy paradoksalnie korzystne dla Polski.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Kompromis jest możliwy, ale nie dziś

Rosja jest gotowa zawrzeć kompromis w sprawie dostaw gazu dla Ukrainy. Tak wynika z ostatnich wypowiedzi rosyjskich polityków, ekspertów i przedstawicieli Gazpromu. Jednak ich zdaniem nie stanie się to w trakcie dzisiejszych negocjacji, które mają odbyć się w Berlinie.
W negocjacjach trójstronnych, oprócz przedstawicieli Komisji Europejskiej wezmą udział ministrowie energetyki Rosji i Ukrainy. Szef rosyjskiego resortu Aleksandr Nowak twierdzi, że kompromis jest możliwy tylko wtedy, gdy Ukraina chociaż częściowo spłaci dług za poprzednie dostawy. Na dziś sięga on około 5,3 miliarda dolarów. Zdaniem Nowaka jeśli Kijów zapłaci chociaż 2 miliardy dolarów, to gaz popłynie na Ukrainę.
Ze strony ukraińskiej najważniejsze jest ustalenie nowej ceny dostaw surowca. W połowie czerwca Rosja przeszła, w rozliczeniach z Ukrainą, na system przedpłat. Ponieważ Kijów nadal nie płacił, Gazprom wstrzymał przesyłanie paliwa.

Prezes Gaz-Systemu: Dostawy we wrześniu były relatywnie stabilne

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, abo, jk