Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 16.10.2014

Putin straszy ograniczeniem dostaw gazu do Europy. Czy UE jest na to gotowa?

Rosja ograniczy dostawy gazu do Europy, jeśli Ukraina będzie kraść surowiec z rurociągu - powiedział Władimir Putin. Według rosyjskiego prezydenta, Kijów "kradnie" gaz przesyłany na Zachód, żeby pokryć własne potrzeby energetyczne.
Unijny komisarz ds. energii Guenther OettingerUnijny komisarz ds. energii Guenther OettingerPAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Posłuchaj
  • Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger: Unia przygotowana na wstrzymanie dostaw gazu - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
Czytaj także

Władimir Putin przebywa z wizytą w stolicy Serbii, Belgradzie. Został tam uhonorowany najwyższym odznaczeniem - Orderem Republiki Serbii na wielkiej kokardzie, za wybitne osiągnięcia w rozwoju i umacnianiu pokojowej współpracy i przyjaznych stosunków między Serbią a Federacją Rosyjską.
Sprawy ekonomiczne prawdopodobnie zdominują rozmowy. Oczekuje się, że dojdzie do wypracowania porozumienia w kwestii budowy gazociągu South Stream, który ma przebiegać przez Serbię.

Bruksela przedstawiła wyniki stress-testów

Bruksela przedstawiła wyniki tak zwanych stress-testów, czyli analiz sytuacji, w której Rosja zakręciłaby kurek z gazem.

- W porównaniu z 2009 roku nasze zdolności magazynowe są większe, magazyny są lepiej wypełnione, mamy nowe gazociągi, mamy program europejski na rzecz odnowy gospodarczej, mamy nowe terminale LNG - powiedział unijny komisarz do spraw energii, Gunther Oettinger.

Przypomniał, że "Litwa ma otworzyć taki terminal w grudniu, Polska w styczniu. Jesteśmy w duże lepszej sytuacji, niż jeszcze 5 lat temu".

- Przykładem jest chociażby to, że jeszcze 5 lat temu nie można było przesyłać gazu z Niemiec do Polski, teraz jest to możliwe - dodał unijny komisarz.

Powody do niepokoju ma tylko Estonia
Według analizy przedstawionej przez Komisję Europejską, jeśli na 6 miesięcy całkowicie zatrzymany zostanie przepływ gazu z Rosji, a kraje członkowskie nie będą chciały ze sobą współpracować, to jedynym krajem, w którym zabranie energii w gospodarstwach domowych, będzie Estonia.

Expose: Nie będziemy godzić się na łaskę i niełaskę zewnętrznych dostawców gazu

Sejm/x-news

W Polsce spadek dostaw gazu o 20 proc.

W innych krajach będzie odczuwalny spadek dostaw gazu: w przypadku Litwy, Finlandii, Bułgarii, Rumunii w wysokości około 40 procent lub więcej, Węgier - 30 procent, a Polski 20 procent. Jeśli jednak kraje Unii będą sobie wzajemnie pomagać, to straty będą dużo mniejsze i żaden kraj nie będzie musiał odcinać energii gospodarstwom domowym, małym i średnim przedsiębiorstwom czy szpitalom.

Prezydent Bronisław Komorowski: potrzebujemy rzeczywistej, nie pozornej dywersyfikacji dostaw gazu.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, awi