Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 12.11.2014

Projekt OZERISE: koszty i możliwości finansowania inwestycji OZE w gospodarstwach rolnych

"OZERISE - odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych" to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, a finansowany z Programu LIFE+. Ma on pomóc mieszkańcom wsi w doborze odnawialnych źródeł energii, które chcieliby zainstalować w swoich gospodarstwach rolnych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ koszty takich instalacji nie są małe.
Odnawialne źródła energiiOdnawialne źródła energiiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O kosztach i możliwościach finansowania inwestycji OZE w gospodarstwach rolnych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Aneta Więcka z Instytutu Energetyki Odnawialnej /Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Nowoczesne rolnictwo potrzebuje większych ilości coraz droższej energii. Wydaje się więc, że decyzja o wykorzystaniu w gospodarstwie odnawialnych źródeł energii jest racjonalna. Podejmując ją jednak, trzeba liczyć się z koniecznością zainwestowania określonych środków. Koszt zakupu instalacji OZE wynosi obecnie od około 10 do około 50 tysięcy złotych. Nie jest to mało – podkreśla Aneta Więcka z Instytutu Energetyki Odnawialnej – ale są to jedynie koszty początkowe, inwestycyjne. Koszty eksploatacyjne są już znikome. Słońce świeci za darmo, więc nie musimy ponosić kosztów paliwa.

Program Prosument

Decydując się na zainstalowanie w gospodarstwie odnawialnych źródeł energii, warto skorzystać z oferowanych przez państwo możliwości dofinansowania takich inwestycji. Obecnie, w ramach programu Prosument możliwe jest otrzymanie dotacji w wysokości od 20 do 40 proc. wartości inwestycji, połączonej z pożyczką, której oprocentowanie wynosi 1 proc. W przypadku programu Prosument – wyjaśnia Aneta Więcka – jest możliwość otrzymania dotacji na zakup wszystkich instalacji odnawialnych źródeł energii. Jeśli jednak chcielibyśmy zakupić kolektor słoneczny, pompę ciepła, lub kocioł na biomasę, czyli źródło, z którego będziemy otrzymywać ciepło, musimy tę inwestycje połączyć z mikroinstalacją elektryczną. Na przykład zakupując pompę ciepła, musimy również kupić instalację fotowoltaiczną. W przypadku, gdy chcemy zakupić wyłącznie instalację fotowoltaiczną – nie ma takiego obwarowania.

Istnieje kilka możliwości występowania o środki z programu Prosument. Zdaniem przedstawicieli Instytutu Energetyki Odnawialnej najlepszą i najprostszą jest dokonanie tego we współpracy z samorządem gminnym, który powinien przygotować grupowy projekt inwestycji w odnawialne źródła energii dla mieszkańców.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Kolejnym źródłem finansowania inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych będzie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, a konkretnie działanie dotyczące poprawy warunków życia ludności wiejskiej. Działanie to jest obecnie na etapie konsultacji w Komisji Europejskiej – wyjaśnia Aneta Więcka. – Pokładamy w nim duże nadzieje, ponieważ będzie w tym wypadku możliwość otrzymania dofinansowania nawet rzędu 90 proc. kosztów inwestycji. Korzystając z tego wsparcia, będzie można inwestować w dowolne odnawialne źródła energii, jednak aplikować o środki będą mogły w tym wypadku tylko gminy, które stworzą grupowe projekty inwestycyjne na łączną kwotę nieprzekraczającą 2 milionów złotych. W przypadku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dotacja polegać będzie na refundacji kosztów inwestycji, które zostaną zrealizowane do końca czerwca 2015 roku.

Wszystkich rolników zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej projektowi OZERISE. Już wkrótce też, bo w drugiej połowie listopada, Instytut Energetyki Odnawialnej uruchomi portal internetowy, który pomoże inwestorom dobrać instalację OZE do możliwości i potrzeb własnego gospodarstwa.

Projekt OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

Hanna Uszyńska