Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 02.02.2015

Ustawa o OZE: apel do Senatu RP o prosumencką poprawkę

O poparcie rozwiązań korzystnych dla ludzi, nie koncernów energetycznych, dotyczących tzw. poprawki prosumenckiej w ustawie o odnawialnych źródłach energii, zwraca się do Senatu koalicja organizacji „Energetyka Obywatelska”.
O poparcie rozwiązań korzystnych dla ludzi, nie koncernów energetycznych, dotyczących tzw. poprawki prosumenckiej w ustawie o odnawialnych źródłach energii, zwraca się do Senatu koalicja organizacji Energetyka ObywatelskaO poparcie rozwiązań korzystnych dla ludzi, nie koncernów energetycznych, dotyczących tzw. poprawki prosumenckiej w ustawie o odnawialnych źródłach energii, zwraca się do Senatu koalicja organizacji „Energetyka Obywatelska”Glow Images/East News

W swoim apelu, przesłanym do Polskiego Radia, cytowana jest wypowiedź Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, mówiąća, że „konsumenci energii, którzy są jednocześnie jej producentami, to rozwiązanie, które rozszerzy sferę wolności także na energetykę”.

Jak czytamy, Sejm RP uchwalił w dniu 16 stycznia 2015 r. ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza tzw. poprawkę prosumencką do ustawy OZE. Po raz pierwszy w historii OZE , polscy prosumenci (konsumenci wyprodukowanej przez siebie energii) będą mogli liczyć na gwarantowane taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE. W najbliższych dniach ustawa trafi pod obrady Senatu (5-6 lutego 2015r.), jest to bardzo ważny etap, ponieważ po zakończeniu procesu legislacyjnego w Senacie, ustawa zostanie przesłana już do Prezydenta RP i sektor OZE będzie miał odrębną regulację ustawową i nowe możliwości wsparcia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Lobby energetyczne chce odrzucić poprawkę prosumencką

Tymczasem, jak czytamy w apelu, „docierają do nas niestety sygnały, że mogą pojawić się naciski za odrzuceniem „poprawki prosumenckiej” – jedynego prospołecznego rozwiązania w ustawie. W związku z tym razem z 83 organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami przygotowaliśmy list oraz petycję adresowaną do senatorów. Zależy nam, aby pod petycją podpisała się jak największa liczba organizacji – pozarządowych i samorządowych, a także firm – działających lokalnie i regionalnie. Uprzejmie prosimy Państwa o podpisywanie się pod naszą inicjatywą oraz indywidualną bezpośrednią wysyłkę treści petycji (poniżej) w formie e-mail do senatorów z Państwa regionów (okręgów wyborczych). W razie pytań prosimy o kontakt: poprzyj@energetykaobywatelska.com.

Treść petycji

Szanowni Senatorowie i Senatorki,

„Konsumenci energii, którzy są jednocześnie jej producentami to rozwiązanie, które rozszerzy sferę wolności także na energetykę” – ta wypowiedź Marszałka Bogdana Borusewicz na konferencji  „Droga do energetyki obywatelskiej” z roku 2013 w Senacie ma szansę na urzeczywistnienie dzięki poparciu Senatorów. Pod obrady Senatu trafia ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), której zapisy będą wpływać na kształt energetyki odnawialnej w Polsce.

Przełomowym osiągnięciem, które zostało włączone do zapisów ustawy, jest wprowadzenie sprawdzonego w wielu krajach mechanizmu taryf gwarantowanych, czyli wsparcia dla właścicieli najmniejszych, przydomowych elektrowni bazujących na źródłach odnawialnych. O przyjęcie takiego rozwiązania apelowali od dawna przedstawiciele samorządów terytorialnych i Konwentu Marszałków RP, setki organizacji pozarządowych, agencji poszanowania energii, klastrów, organizacji rolniczych i samorządowych, stowarzyszeń młodzieżowych oraz dziesiątki organizacji branżowych. Proszę pozwolić w tej niezwykle ważnej sprawie dotarł do Państwa w tym momencie także nasz głos i głos naszego środowiska.

Jesteśmy przekonani, że energetyka obywatelska to ogromna szansa na zrównoważony rozwój– dzięki zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, podnoszeniu konkurencyjności, powstawaniu nowych miejsc pracy, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Taryfy gwarantowane to najlepszy, sprawdzony sposób na rozszerzenie idei  wolności również na energetykę w swojej najbardziej obywatelskiej formie. Rozwiązanie w postaci taryf gwarantowanych pozwoli na wyrównanie szans społecznych i sprawiedliwe rozłożenie kosztów (bez ich wzrostu w dłuższym okresie) oraz poprawę jakości życia obywateli.

Docierają do nas niestety sygnały, że mogą pojawić się naciski na zmianę tego jedynego prospołecznego rozwiązania w ustawie. Zwracamy się do Senatorów z prośbą o poparcie i utrzymanie mechanizmu wsparcia poprzez taryfy gwarantowane dla najmniejszych w ustawie o odnawialnych źródłach energii. To jedyne rozwiązanie, które może doprowadzić do sytuacji, w której produkcja energii będzie dostępna nie tylko dla wielkich koncernów i nie tylko dla wybranej grupy najbardziej zamożnych Polaków.

Liczymy na zrozumienie niniejszej petycji wynikającej nie tylko z wiedzy merytorycznej naszego środowiska na ten temat, ale z szczerej troski o prawdziwą i szeroką  narodową niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, odporne na różne, prawdopodobne zagrożenia.

W imieniu inicjatora – koalicji organizacji „Energetyka Obywatelska”,Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła