Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 16.03.2015

Energetyka Polski i Niemiec: różne punkty wyjścia, możliwa współpraca

W dniach 10-14 marca 2015 r. we Frankfurcie nad Menem odbyły się targi ISH. Są to jedne z największych międzynarodowych imprez wystawienniczych z dziedziny rozwiązań sanitarnych, energooszczędnych technologii grzewczych, łączących wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz przyjaznej środowisku technologii klimatyzacji, chłodzenia i wentylacji.
Kierownik projektu  projektu pt.  Polska i Niemcy w XXI wieku Markus Jankowicz, prelekcja pt. Współpraca Energetyczna Polski i NiemiecKierownik projektu projektu pt. „ Polska i Niemcy w XXI wieku” Markus Jankowicz, prelekcja pt. ”Współpraca Energetyczna Polski i Niemiec”

Stosunki polsko-niemieckie są w bardzo dobrym stanie. Nie tylko jeśli chodzi o sprawy merytoryczne; także emocjonalne stosunki są bardzo dobre.

Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech, podkreślił, że jeśli chodzi o energetykę punkty wyjścia Polski i Niemiec są bardzo różne, bo polska energetyka jest w znacznym stopniu uzależniona od tzw. brudnych nośników energii; planujemy budowę elektrowni atomowej, przymierzamy się do eksploatacji gazu łupkowego, a jeden i drugi projekt w Niemczech nie spotyka się z przyjaznym odbiorem.

- Tam i punkt wyjścia jest inny niż nasz, i wydaje się, że strategia rozwoju sektora energetycznego odmienna od naszej. Niemcy odchodzą całkowicie, czy starają się odejść całkowicie od brudnych nośników energii, odchodzą całkowicie od energetyki atomowej. Stawiają na bardzo szybki rozwój OZE, gotowi są do znacznie szybszej redukcji emisji CO2 niż to jest w naszym przypadku więc zdawałoby się, że jest sporo pól rozbieżności i tak rzeczywiście jest natomiast sadzę, że jest sporo dziedzin, w których można i warto współpracować, a na pewno kilka takich, w których musimy prowadzić konkretny dialog. Kompromis pomiędzy Polską i Niemcami będzie możliwy zależy w jakimś stopniu też kształt europejskiego kompromisu.

Polska może czerpać z niemieckich doświadczeń

Polska mogłaby, jak się wydaje, czerpać z niemieckich doświadczeń w OZE, ale mimo sąsiedztwa polsko-niemiecki dialog energetyczny nie jest jednak zbyt intensywny.

- Myślę, że Niemcy i Polacy w strukturach europejskich, w takim globalnym spojrzeniu mają taką samą podstawę jeżeli chodzi o interesy. (…) Jeden z niewielu problemów, w których to jeszcze nie działa optymalnie, a przeciwnie, gdzie dochodzi do pewnego dryfowania, to jest energetyka.To w zasadzie wynika z polityki, z rożnych ocen politycznych jak daleko pójść jeśli chodzi o ochronę klimatu, jak połączyć to z bezpieczeństwem energetycznym i konkurencyjnością naszych systemów gospodarczych. Tutaj występują różne opinie, również w dziedzinie węgla - oceniał Friedbert Pflüger, dyrektor wykonawczy Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa, Energii i Surowców.

Dyrektor Pflüger skonstatował, że trend w kierunku energii odnawialnej jest właściwy, ale należy uniknąć sytuacji, w której taka droga zostanie zideologizowana i wręcz uznana za moralnie lepszą niż inne.

Duże pole do współpracy w górnictwie węgla brunatnego

Dr. Hartmuth Zeiß Vorstandsvorsitzenden der Vattenfall Europe podkreślił, że jest duże pole do współpracy w górnictwie węgla brunatnego i energetyce opartej o to paliwo, bo Polska Niemcy to wiodące kraje w tych dziedzinach.

- Możemy się wspierać techniką zarówno w dziedzinie górnictwa jak i energetyki. Możemy wspólnie też tworzyć tutaj wzorcowe rozwiązania w UE i myślę, że mamy taki dobry punkt, w którym zaczęliśmy wymianę doświadczeń z PGE. Jeśli nam się uda stworzyć polsko-niemiecką platformę to będziemy mogli również wciągnąć politykę, gdzie unaocznimy politykom ile można w tej dziedzinie dobrego zrobić - mówił prezes Zeiss.

Moim zdaniem powinniśmy stworzyć debatę "Co nas łączy, co nas różni". W jej ramach będziemy rozmawiać z ludźmi zaangażowanymi w polsko-niemiecki dialog.

Program – w moim założeniu – ma uświadamiać środowiskom biznesowym w Polsce i Niemczech potrzebę współpracy na polu polityki energetycznej. Jednocześnie będzie on miał charakter krytyczny; wszelkie wypowiedzi specjalistów z jednego kraju konfrontowane będą z opiniami fachowców reprezentujących drugie państwo. W programie poruszane będę zagadnienia takie, jak rozbieżność interesów Polski i Niemiec. W ten sposób będziemy mogli wyjaśnić odbiorcom złożoność problemów związanych z międzynarodową polityką energetyczną w Europie Środkowej. Obie strony (reprezentowane m.in. przez polityków, przedstawicieli biznesu) będą miały możliwość wyjaśnienia widzom swojego stanowiska.

Źródło: www.dialog-pl.de www.dialog-de.pl

/