Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 30.09.2016

Czy Kraków pokona węglowe lobby w walce o czyste powietrze?

Od 1 września 2019 roku ma obowiązywać w Krakowie zakaz stosowania w kotłach grzewczych paliw stałych czyli węgla i drewna.
Posłuchaj
  • Dlaczego walka ze smogiem jest tak ważna nie tylko dla mieszkańców Krakowa, i co robi to miasto aby powietrze w nim było czystsze, mówi w Polskim Radiu 24 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Wynika to z podtrzymania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny uchwały antysmogowej, przegłosowanej przez Sejmik Wojewódzki na początku tego roku.

̶  Sąd zajął się uchwałą, ponieważ została ona oprotestowana, wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, który był gościem Polskiego Radia 24.

̶  Decyzja sadu oznacza, że uchwała stała się obowiązującym prawem – mówi gość Polskiego Radia 24.

Polska z najgorszym powietrzem w Europie

Polska jest w Unii Europejskiej krajem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Ma ta fatalny wpływ na stan zdrowia i długość życia Polaków.

Jak dodaje ekspert, zanieczyszczone powietrze jest jedną z głównych przyczyn chorób Polaków.

Śmiertelne żniwa smogu w Polsce

̶  43 tys. osób w Polsce umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Porównajmy to do 3,3 tys. ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych, i okazuje się, że mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem – mówi Piotr Siergiej.

I dodaje, że podczas tzw. incydentów smogowych, czyli dni, kiedy gwałtownie wzrasta zanieczyszczenie powietrza, liczba  zawałów rosnie o 12 procent, a udarów – o 16 procent.

Uchwała antysmogowa oznacza wymianę starych pieców

Aby uchwałę antysmogową wprowadzić w życie potrzebne są pieniądze na dopłaty dla osób wymieniających stare piece i kotły na te bardziej ekologiczne. Małopolska  posiada takie środki i dobrze je zagospodarowuje.

Uchwała przyspiesza wymianę starych pieców

Uchwała antysmogowa przyspieszyła działania mieszkańców, jak zaznacza gość PR24, w tym roku złożono już 5 tys. wniosków o  wymianę pieców.

̶  Dotacje sięgają pełnych kosztów wymiany kotła, a procedura jest bezkosztowa, czyli mieszkaniec zgłasza wniosek, wymienia piec, a urząd zajmuje się opłatą- wyjaśnia ekspert.

Prace nad uchwałami antysmogowymi ruszyły w całym kraju

W innych częściach kraju też trwają prace nad uchwałami, które mają ograniczyć zawartość pyłu  i szkodliwych substancji w powietrzu. Nabrały one tempa po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, określanej mianem ustawy antysmogowej.

Jak mówi ekspert, woj. dolnośląskie rozpoczęło proces konsultacji ws. uchwały antysmogowej, w woj. śląskim już działa odpowiedni zespół, woj. mazowieckie wystąpiło do Sejmiku z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad taką uchwałą.

Za smog odpowiada węgiel najgorszej jakości

Na fatalny stan powietrza w Polsce wpływ ma używanie paliw niskiej jakości. W ościennych krajach uporano się z tym problemem.

Jak wyjaśnia ekspert, w Polsce olbrzymim problemem jest używanie do palenia tzw. odpadów kopalnianych – mułów, czy flotokoncentratów, najgorszych z możliwych paliw.

̶  Co więcej, one są tanie, więc ich popularność na południu Polski jest bardzo duża – mówi ekspert.

̶  Takie paliwa nie są dopuszczone do obrotu w Niemczech czy Czechach. Tam są po prostu utylizowane – mówi gość PR24.

W Polsce brak przepisów zakazujących palenia najgorszym węglem

Dlatego, niezależnie od decyzji podejmowanych przez samorządy, potrzebne są ogólnopolskie przepisy, które wyeliminują z obrotu  paliwa będące źródłem największego zanieczyszczenia powietrza, na przykład  niskiej  jakości węgla. Niestety, starania o stworzenie takich regulacji napotykają od lat na opór węglowego lobby.

Dariusz Kwiatkowski, jk