Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 10.09.2018

Minister K.Tchórzewski: Dania pomoże nam w transformacji energetyki

Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że współpraca z Danią przyczyni się do zmniejszenia udziału węgla w polskim miksie energetycznym. Duński wkład to współpraca przy gazociągu Baltic Pipe - wskazywał. Minister energii wziął udział w Kopenhandze w polsko-duńskiej konferencji dotyczącej energetyki.

Krzysztof Tchórzewski zapewnił gospodarzy o podziwie dla ich transformacji energetycznej i zaznaczył że Polska też chce "podążać tą ścieżką". Jednak - jak mówił – punkt początkowy i wyzwania są "diametralnie różne", m.in. ze względu na to, że u nas dużo więcej energii wytwarza się z węgla.

Dlatego - wskazywał minister - tak ważna z polskiego punktu widzenia jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu.

Jak mówił Krzysztof Tchórzewski, realizacja budowy bramy Północnej, obejmującej gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG, to korzyść obopólna - dla Danii oznacza bezpieczeństwo dostaw, korzyści ekonomiczne oraz dostęp do globalnego rynku LNG poprzez terminal LNG w Świnoujściu.

Obustronne korzyści

Szef duńskiego resortu energii Lars Christian Lilleholt wyraził nadzieję, że duński rząd i duński partner budowy gazociągu Baltic Pipe, firma Energinet, podejmą ostateczną decyzję inwestycyjną tej jesieni.

Lilleholt podkreślił, że Polska i Dania jako kraje bałtyckie mają duże możliwości współpracy w dziedzinie energetyki wiatrowej, a nasze firmy mają długą historię w projektach dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu ma powstać korytarz dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on - po raz pierwszy w historii - przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Pierwsze dostawy paliwa mają popłynąć jesienią 2022 r. Gazociąg ma być eksploatowany przez 50 lat.

NRG, PAP, md