Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 13.05.2019

Ceny prądu: firmy i samorządy czekają na decyzję ws. rekompensat

Za kilka dni ma zapaść decyzja w sprawie rekompensat za wyższe ceny prądu - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
  • O czekających na decyzję w sprawie rekompensat za wyższe ceny prądu firmach i jednostkach samorządu terytorialnego mówi w radiowej Jedynce Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Ceny prądu w tym roku zostały ustawowo zamrożone na poziomie z 2018. Ale w praktyce dotyczy to na razie tylko gospodarstw domowych.

Firmy i samorządy czekają na obiecane rekompensaty

Tymczasem firmy i samorządy płacą dużo więcej niż rok temu. Zasady zamrożenia cen dla tych podmiotów miało ustalać specjalne rozporządzenie ministra energii. Jego projekt utknął na etapie konsultacji z Komisją Europejską.

Firmy energetyczne też czekają na rozporządzenie ws. rekompensat

Tymczasem, jak tłumaczy Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Karolina Mózgowiec, przedsiębiorstwa energetyczne nie mają podstaw aby zmieniać ceny energii.

− W związku z tym obciążają odbiorców wg obowiązujących w umowach cen – mówi gość radiowej Jedynki.

Brak rozporządzania jest też kłopotliwy również dla firm energetycznych – te bowiem miało określić rekompensaty dla nich za zamrożenie cen.

I dodaje, że nie wiadomo, kiedy to się zmieni, bo ustawa, wg. Komisji europejskiej, zawiera niedozwoloną pomoc publiczną.

Ochronie powinien podlegać przemysł energochłonny…

− Stąd uważamy, że należy szukać rozwiązań dedykowanych do określonych grup odbiorców, szczególnie do przemysłu energochłonnego – mówi gość radiowej jedynki.

I dodaje, że projekt rekompensujący wzrost cen został przygotowany przez resort przedsiębiorczości.

− Chcemy, aby przemysł energochłonny był chroniony podobnie jak w Europie Zachodniej, przede wszystkim przemysł niemiecki – mówi Daria Kulczycka.

…a także jednostki podlegające samorządowi

− Inną grupą, która powinna również otrzymać okresową ochronę przed podwyżkami, powinny być jednostki samorządu terytorialnego – przede wszystkim szkoły i szpitale, gdyż taka gwałtowna podwyżka jest przez te jednostki nie do uradzenia – mówi Kulczycka.    

Zwraca uwagę, że podwyżki dotykają też małych i średnich firm.

− Dla nich podwyżki oznaczają konieczność adoptowania się do funkcjonowania z wysokimi cenami energii – mówi Kulczycka.

Wracając do przemysłu energochłonnego, stalowy koncern ArcelorMittal zdecydował o wygaszeniu od września wielkiego pieca w krakowskiej hucie m.in. z powodu rosnących kosztów energii.

Karolina Mózgowiec, jk