Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 05.10.2020

500 mln zł na modernizację ciepłownictwa. Rusza nowy nabór w programie resortu klimatu

Ruszył nabór wniosków do programu "Ciepłownictwo powiatowe". Celem inicjatywy Ministerstwa Klimatu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza.
Posłuchaj
02:05 PR1_AAC 2020_10_05-06-33-35.mp3 500 milionów złotych na modernizację ciepłownictwa. Rusza nowy nabór w programie resortu klimatu (Tomasz Matusiak/PR1)

Rzecznik resortu Aleksander Brzózka mówi, że w puli programu jest 500 milionów złotych. Jak dodaje, o wsparcie w nowym naborze będą mogły o wsparcie ubiegać się spółki, w których samorząd posiada ponad 50 proc. udziałów - dotychczasowe minimum wynosiło 70 proc. Kolejna zmiana to najniższa wartość pożyczki, która będzie wynosiła 500 tysięcy złotych - do tej pory był to milion złotych.

Program pozwoli na rozwijanie nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii. Aleksander Brzózka wskazuje, że na dofinansowanie mogą liczyć inwestycje w nowe źródła i energii elektrycznej, w tym przede wszystkim te, w których do produkcji energii wykorzystuje się odnawialne źródła energii, ciepło odpadowe, ciepło pochodzące z kogeneracji, paliwa niskoemisyjne, gazowe, w tym wodór.

kurtyka 1200 twitter.jpg
"Połączenie resortów klimatu i środowiska ma na celu ich wzmocnienie". Kurtyka o rekonstrukcji rządu

W kwestii ciepłownictwa jest dużo do zrobienia

- Transformacja ciepłownictwa w Polsce jest konieczna, a modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczych w Polsce powinna być kontynuowana - uważa Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl. Zwraca uwagę, że w Polsce tylko 10% sieci ciepłowniczych w Polsce spełnia najwyższe wymagania efektywności energetycznej, stawiane przez Unię Europejską. To oznacza, że - podkreśla - jeśli sieci nie zostaną zmodernizowane, to trudniej będzie o unijne wsparcie na dalszą modernizację.

Zdaniem dziennikarza program Ministerstwa Klimatu jest dobrym początkiem do transformacji ciepłownictwa w naszym kraju.

Całkowity budżet programu wynosi 500 milionów złotych, z czego 150 milionów zarezerwowano na dotacje, a 350 milionów - na zwrotne formy finansowania.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md