Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 09.10.2020

Powstaje strategia rozwoju gospodarki wodorowej. Do końca października poznamy szczegóły

Do końca października zostanie wypracowana strategia rozwoju gospodarki wodorowej. Ma ona dać podwaliny pod prawo wodorowe, opracowane w przyszłym roku. W opinii pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej i szefa gabinetu politycznego premiera Krzysztofa Kubowa Unia Europejska w znacznie większym stopniu będzie wspierać projekty związane z zielonym wodorem.

Krzysztof Kubów podkreślił podczas VI Kongresu Energetycznego, że Polska potrzebuje tzw. transformacji sprawiedliwej, czyli uwzględniającej nasze uwarunkowania związane m.in. z tym, że 75 proc. energii pochodzi z węgla. Dodał, że w okresie przejściowym, oprócz kierunków wytyczonych przez UE, związanych z zielonym wodorem, warto sięgnąć też po technologie związane z szarym wodorem.


oze 1200.jpg
PGNiG przeznaczy 4 mld złotych na inwestycje w OZE

Przemysł, energetyka, transport

Do końca października, w ramach Międzyresortowego Rządowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej, ma zostać wypracowana strategia rozwoju gospodarki wodorowej do 2030 r.

– Będzie ona pewnymi podwalinami pod prawo wodorowe, które będziemy chcieli opracować w przyszłym roku, oczywiście uwzględniając też to, co ma być na agendzie z początkiem przyszłego roku w Unii Europejskiej – zapowiedział minister Kubów. Dodał, że w strategii zostaną wyznaczone cele, które będą obejmowały trzy dziedziny: przemysł, energetykę i transport.

– Musi być korelacja działań w tych trzech sektorach z nauką, z rozwojem. Chcemy, aby większość tych rozwiązań, nad którymi dzisiaj pracuje czołówka światowa, czyli Japonia, Niemcy, Francja i Australia, też przenosić na nasze pole naukowe, przy dużej kooperacji spółek skarbu państwa z partnerami zachodnimi – wyjaśnił.


PKN Orlen 1200.jpg
Orlen stawia na energetykę offshore. Rusza projektowanie nowej farmy wiatrowej

Autobusy wodorowe mogą być alternatywą

Ministerstwo Klimatu ma uwzględniać przy ustawie offshore'owej także rozwiązania związane z gospodarką wodorową. To jest bardzo ważny aspekt w kontekście zielonego wodoru.

– Ta rozproszona gospodarka wodorowa będzie coraz mocniej wchodziła w rynek europejski i my nie chcemy odbiegać od tych trendów – podkreślił szef gabinetu politycznego premiera.

W ocenie ministra, rozwój gospodarki wodorowej w Polsce musi odbywać się przy silnej współpracy z samorządami. Zapowiedział, że rząd będzie chciał w 90 proc. dofinansować pierwszych kilkaset autobusów na wodór. Państwo będzie także chciało dotować stacje tankowania wodoru. Do 2025 r. na terenie kraju ma ich powstać kilkadziesiąt.

Krzysztof Kubów zwrócił uwagę, że autobusy wodorowe mogą być dobrą alternatywą dla elektrycznych i takie autobusy powinny być produkowane w Polsce.

– To jest dla nas jeden z priorytetów – dodał.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS