Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 01.03.2021

"Zielony miernik". Od przyszłego roku banki będą publikować nowy wskaźnik

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego chce, aby od przyszłego roku banki miały obowiązek publikacji nowego wskaźnika, który odzwierciedli zaangażowanie banków w przyjazną politykę klimatyczną. 

Jak pisze agencja Reuters, organy regulacyjne chcą, aby inwestorzy otrzymywali bardziej wiarygodne informacje na temat ryzyka banku związanego ze zmianami klimatycznymi, ponieważ burze i inne zdarzenia pogodowe wpływają na wartość ich aktywów i zobowiązań.

Nowy wskaźnik porówna "zielone pożyczki" z resztą kredytów i określi zaangażowanie banku w przyjazną politykę klimatyczną

Banki w Unii Europejskiej musiałyby opublikować od przyszłego roku  "wskaźnik zielonych aktywów", po angielsku "green asset ratio"  /GAR/,  jako podstawowy miernik ich przyjaznej dla klimatu polityki biznesowej.

Wskaźnik będzie mierzył procentowo kwotę przyjaznych dla klimatu pożyczek, zaliczek i dłużnych papierów wartościowych w porównaniu z łącznymi aktywami w bilansie pożyczkodawcy.

wiatrak energia oze 1200.jpg
Firmy w Polsce kupują coraz więcej "zielonego" prądu

- To pierwszy raz, kiedy organy regulacyjne proszą o wskaźnik ekologicznych aktywów. Pozwoli on na określenie zaangażowania banków do 2030 r. w politykę zielonej transformacji - powiedział Piers Haben, dyrektor ds. bankowości, rynków, innowacji i konsumentów w Europejskim Urzędzie Nadzoru Bankowego.

Nowa "taksonomia" UE zostanie wykorzystana do określenia, które zasoby są zrównoważone środowiskowo.

Urząd stwierdził ponadto, że wielu inwestorów chce poznać fizyczne zagrożenia, na jakie narażone są banki w wyniku zmiany klimatu.

Banki prawdopodobnie napotkają presję ze strony inwestorów, aby pokazać, jakie kroki podejmują, aby z czasem zwiększyć stawkę GAR, chociaż oczekuje się, że niewielu pożyczkodawców osiągnie 100%.

GAR byłby publikowany w raporcie rocznym banku, począwszy od 2022 r., Na podstawie danych do 31 grudnia 2021 r.

Banki będą również musiały opublikować trzy inne wskaźniki pokazujące, w jakim stopniu opłaty za usługi doradcze, główne operacje handlowe i ekspozycje pozabilansowe pochodzą z działań przyjaznych dla klimatu.

Reuters, jk