Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sławomir Dolecki 06.05.2021

Ireneusz Zyska: będą ułatwienia dla prosumentów. OZE zdominowały Kongres 590

Podczas Kongresu 590 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział nowe rozwiązania prawne dla prosumentów. Resort chce, by w najbliższych latach podwoiła się liczba osób wytwarzających w Polsce energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

Energetyka rozproszona znalazła istotne miejsce w treści dokumentu Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku.

– Chcemy, aby liczba prosumentów osiągnęła co najmniej milion. Według danych z lutego, jest to około 500 tys. Myślę, że coraz większe nasycenie instalacjami prosumenckimi generuje określone problemy sieciowe. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które wyzwolą pewną aktywność po stronie prosumentów a po drugie spowodują też opłacalność realizacji tych inwestycji i stabilizacji sieci – zaznaczył Ireneusz Zyska.

Rząd chce promować prosumentów

OZE.jpg
Polski miks energetyczny. Odnawialne źródła energii wypierają węgiel

Ireneusz Zyska poinformował, że obecnie moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej wynosi blisko 6,5 GW, a w ostatnich trzech latach na aukcjach OZE zakontraktowano 4,2 GW mocy. Według niego w połowie 2024 roku można się spodziewać ok. 12 GW mocy w wietrze na lądzie. Dodał jednocześnie, że po liberalizacji zasady 10H (projekt tzw. ustawy odległościowej) zainstalowana moc powinna być większa, choć na razie trudno jest ocenić o ile.

Przedstawiciel resortu klimatu podkreślił, że ministerstwo, jak i rząd, oprócz inwestycji w dużą energetykę odnawialną chce promować także prosumentów. Przypomniał, że opracowywany projekt ma upowszechnić klastry energii, których – zgodnie z założeniami Polityki energetycznej Polski do 2040 – ma być w 2030 roku 300.

– Przekładając to na podział terytorialny prawie w każdym powiecie w Polsce w założeniu powinien funkcjonować klaster energii bądź też jakaś społeczność energetyczna na przykład spółdzielnia energetyczna – podkreślił.


Im wyższa autokonsumpcja, tym większa opłacalność

Obecny podczas debaty prezes Krajowej Izba Klastrów Energii Albert Gryszczuk podał, że w Polsce zarejestrowano ok. 250 klastrów energii, z czego aktywnych jest od 60 do 70. Zdaniem ministra Zyski projektowane przepisy dotyczące klastrów mają zachęcić do większej autokonsumpcji energii. Wśród tych zachęt wymienił m.in. zwolnienie z opłat przesyłowych (opłaty OZE), która dotyczyłaby energii wytworzonej w takim klastrze.

– Chcemy wprowadzić mechanizm motywacyjny polegający na tym, że im byłaby wyższa autokonsumpcja w klastrze tym większa byłaby opłacalność dla samego klastra i jego uczestników. Będzie to tańsza energia, będzie się bardziej opłacać być uczestnikiem klastra nawet od strony konsumenta, a jeszcze bardziej od strony wytwórcy energii – zadeklarował.


Agregatorzy sprofesjonalizują rynek

Wiceminister zaznaczył także, iż po wdrożeniu dyrektywy rynkowej – do czego przygotowuje się ministerstwo – na rynku pojawią się nowe podmioty, czyli agregatorzy. Będą to firmy pozyskujące przedsiębiorców, którzy mogą przesunąć lub zredukować część pobieranej mocy.

– Będą agregowali energię kupowaną od aktywnych prosumentów, od tych najbardziej aktywnych poszukujących atrakcyjnych cen dla energii produkowanej w swojej mikroistalacji – podkreślił wiceszef resortu klimatu.

Dodał, że agregatorzy sprofesjonalizują rynek. Ich zadaniem będzie to, by nie dochodziło do zakłóceń w przesyle na szczeblu niskiego i średniego napięcia, z czym obecnie przy rosnącej liczbie prosumentów jest coraz większy problem.

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski 2040 w roku 2030 w Polsce ma być 1 mln prosumentów. Obecnie jest ok. 500 tys.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS