Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 24.08.2021

''Istotny partner biznesowy''. Polska coraz więcej handluje z Ukrainą

W gronie najbardziej perspektywicznych produktów eksportowanych z Polski na Ukrainę znajdują się maszyny i urządzenia do produkcji, produkty rolno-spożywcze, kosmetyki, artykuły drogeryjno-higieniczne oraz środki czystości. Polscy inwestorzy mają także szansę zaangażować się w budowę ukraińskiej infrastruktury drogowej i kolejowej. Czynnikiem dodatkowo wzmacniającym pozycję polskich produktów na rynku ukraińskim jest duża skala emigracji zarobkowej z Ukrainy do Polski.

W 2019 r. największe znaczenie w polskim eksporcie do Ukrainy miały m.in. maszyny i urządzenia – 20 proc. (m.in. drut izolowany, przewody elektryczne, chłodziarko-zamrażarki), artykuły rolno-spożywcze – 12 proc. (m.in. mięso, produkty mleczarskie, karma dla zwierząt, owoce), ciągniki drogowe, pojazdy samochodowe oraz części motoryzacyjne – 11 proc., tworzywa sztuczne (7 proc.), a także stal i wyroby stalowe, leki, nawozy, preparaty kosmetyczne, perfumeryjne i toaletowe oraz pieluchy.

W imporcie dominowały trzy grupy produktów tworzące w 2019 r. blisko połowę dostaw z Ukrainy, tj. artykuły rolno-spożywcze (olej sojowy i słonecznikowy, drób, słodycze, makuchy sojowe i słonecznikowe), stal i wyroby stalowe (m.in. wyroby walcowane, druty, kątowniki) oraz produkty mineralne (m.in. rudy żelaza).

Główne grupy produktów w polskim handlu z wybranymi krajami w 2019 r. (w proc.) Źródło: PIE Główne grupy produktów w polskim handlu z wybranymi krajami w 2019 r. (w proc.) Źródło: PIE

Po wejściu w życie umowy DCFTA najszybciej wzrastał polski eksport towarów, które w dostępie do rynku ukraińskiego objęto ograniczoną liberalizacją, tj. zastosowano okresy przejściowe, przewidziano redukcję ceł bądź ustanowienie bezcłowych kontyngentów taryfowych. W latach 2015-2019 eksport produktów tej kategorii zwiększył się aż o 148 proc. (cały polski eksport do Ukrainy wzrósł o 67 proc.), a ich udział w eksporcie do Ukrainy wyniósł 28 proc. W tej grupie znalazły się m.in. używane samochody oraz ciągniki drogowe, opony, odzież używana, nawozy, niektóre produkty spożywcze, karma dla zwierząt.

O 69 proc. zwiększył się eksport produktów, które w przywozie do Ukrainy objęto natychmiastową liberalizacją ceł (stanowiły one 32 proc. polskiego eksportu do tego kraju). Wśród nich znalazły się m.in. kosmetyki, środki piorące, chłodziarko-zamrażarki, T-shirty, wyroby piekarnicze, czekoladki.

Pozostałą część polskiego eksportu do Ukrainy stanowiły produkty, które już przed wejściem umowy w życie korzystały z bezcłowego dostępu do rynku ukraińskiego na mocy KNU (np. leki, przewody elektryczne, wyroby z tektury). Ich dostawy zwiększyły się zaledwie o 33 proc. W okresie stosowania preferencji najbardziej zwiększył się przywóz do Polski towarów, które objęto natychmiastową liberalizacją bądź przewidziano stopniowe znoszenie ceł. W latach 2013-2019 wartość produktów tych dwóch kategorii wzrosła o 180 proc. (dla porównania cały polski import z Ukrainy zwiększył się o 63 proc.), a produkty te stanowiły nieco ponad 1/3 całego przywozu z Ukrainy.

Czytaj także:
JSW_1.jpg
"Koksownie pracują na pełnych mocach produkcyjnych". Znamy wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Wśród produktów, w przywozie których cło zniesiono jednorazowo, znalazły się m.in. olej słonecznikowy i sojowy, mięso drobiowe, słodycze, meble, mrożone owoce, słodycze, a wśród tych, wobec których przewidziano stopniową liberalizację lub bezcłowe kontyngenty – m.in. miód, kukurydza, przetworzone pomidory, płyty pilśniowe, niektóre wyroby stalowe.

Handel usługami z Ukrainą. Źródło: PIE Handel usługami z Ukrainą. Źródło: PIE

Polski eksport usług do Ukrainy wzrasta na przestrzeni czasu. Rosną przede wszystkim wydatki z tytułu podróży zagranicznych, które odpowiadały za ponad 95 proc. polskiego eksportu usług do Ukrainy. Udział Ukrainy w polskim eksporcie usług w 2019 r. wyniósł 4,9 proc. i był o 0,6 pkt. proc. wyższy niż przed wejściem w życie umowy DCFTA, tj. w 2015 r.


PolskieRadio24.pl/ PIE/ mib