Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 24.02.2022

Działalność elektrowni jądrowych na Ukrainie w czasie wojny. Wiceminister wyjaśnia

Elektrownie jądrowe na Ukrainie pracują normalnie - poinformował wiceminister energii Ukrainy Jarosław Demczenkow. Według operatora systemu elektroenergetycznego Ukrenergo także cały ukraiński system elektroenergetyczny pracuje normalnie.

W czwartek kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, północne oraz południowe granice Ukrainy. W nocy ze środy na czwartek Rosja rozpoczęła ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się m.in. Kijów, Charków oraz znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.

System jest stabilny

Na Ukrainie są cztery elektrownie jądrowe, w których pracuje 15 reaktorów jądrowych, o łącznej mocy niemal 14 GW. 13 z nich to poradzieckie konstrukcje WWER-1000, a dwa - WWER-440. Operatorem jest państwowa firma Energoatom. Elektrownie jądrowe dostarczają ok. 55 proc. ukraińskiego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy czym - według danych Energoatomu - w okresie jesienno-zimowym udział ten sięga czasami nawet 70 proc.

Jak poinformował ukraiński operator przesyłowy energii elektrycznej Ukrenergo, system elektroenergetyczny Ukrainy pracuje w czwartek normalnie, a częstotliwość jest stabilna na poziomie 50 Hz.

Operator przypomniał, że od północy trwa planowy test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. trybie wyspowym, czyli w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów - rosyjskiego i białoruskiego. Poziom rezerw w systemie w trybie wyspowym jest wystarczający, by zapewnić skuteczne jego bilansowanie - zaznaczyło Ukrenergo.

Tryb "wyspowy" elektrowni

Poziom rezerw w systemie w trybie wyspowym jest wystarczający, by zapewnić skuteczne jego bilansowanie - zaznaczyło Ukrenergo.

Operator poinformował też, że jego sieć łączności i wszystkie dyspozytornie działają normalnie, a ochrona infrastruktury informatycznej została wzmocniona pod kątem cyberbezpieczeństwa.

Test trybu wyspowego - w jednym bloku z Mołdawią - został zaplanowany na dni 24-26 lutego, w ramach przygotowań do przejścia Ukrainy i Mołdawii z poradzieckiego systemu synchronizacji IPS/UPS na kontynentalny CEN.

PR24/PAP/SW