Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 25.02.2022

PGNiG zapewnia, że gazu w Polsce nie zabraknie. Dzięki zapasom w magazynach, krajowemu wydobyciu i importowi LNG

Gazowa spółka monitoruje dostawy gazu i jak zapewnił jej prezes Paweł Majewski - realizuje je zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem.

- Gazu w Polsce nie zabraknie. Krajowe wydobycie, możliwość importu LNG oraz zapasy magazynowe dają nam solidny bufor bezpieczeństwa na wypadek zakłóceń w dostawach gazu na rynek europejski - przekazał Paweł Majewski (cytowany w informacji PGNiG), odnosząc się do aktualnej sytuacji na Wschodzie.

W zależności od potrzeb bilansowych PGNiG dokonuje rezerwacji dodatkowych mocy przesyłowych oraz zakupów gazu - zaznaczyła spółka.


gaz free 1200.jpg
Ustawa gazowa przyjęta. "Zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Zwiększona przepustowość terminalu LNG w Świnoujściu

Majewski podkreślił, że PGNiG ma zarezerwowaną zwiększoną przepustowość w terminalu LNG w Świnoujściu.

- Od tego roku mamy zarezerwowaną moc regazyfikacji w Świnoujściu na poziomie 6,2 mld m sześc. To o 1,2 mld m sześc. więcej niż do tej pory. Jesteśmy w stanie sprowadzić średnio jeden tankowiec tygodniowo. A każda taka jednostka może przewieźć tyle gazu, ile zużywają polskie gospodarstwa domowe przez osiem-dziewięć dni – wyjaśnił.

Polska dysponuje zapasami gazu w magazynach

Jak przypomniało PGNiG, spółka posiada zapasy gazu ziemnego w podziemnych magazynach gazu, jak również utrzymuje zapasy obowiązkowe gazu ziemnego pozostające w dyspozycji ministra właściwego do spraw energii.



Prezes Majewski poinformował, że przed rozpoczęciem sezonu grzewczego polskie magazyny zostały zapełnione niemal w 100 proc.

- Polska była pod tym względem wyjątkiem na tle pozostałych państw Unii Europejskiej. Z jednej strony to kwestia obowiązywania przepisów o zapasach, z drugiej - decyzji PGNiG, które bezwzględnie kieruje się zasadą, że stopień zatłoczenia magazynów musi być dostosowany do przewidywanego popytu – zaznaczył.



Jak dodał, obecny stan napełnienia krajowych magazynów gazu wynosi ok. 57 proc., podczas gdy średnia dla całej UE to 30 proc. Jego zdaniem taka ilość gazu w polskich instalacjach stanowi wystarczający zapas, aby spokojnie czekać na koniec sezonu grzewczego.

Sprawdza się dywersyfikacja dostaw gazu do Polski

Majewski zaznaczył, że podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju jest zróżnicowanie źródeł i kierunków dostaw gazu, a Polska rozbudowuje infrastrukturę służącą do importu gazu, tj. gazoport w Świnoujściu, buduje gazociągi Polska-Litwa, Baltic Pipe, połączenie ze Słowacją, intensyfikuje także działania w celu uruchomienia pływającego terminala regazyfikacyjnego (FSRU).


shutt tankowiec lng 1200.jpg
Japonia dostarczy LNG do Europy? Rząd zapowiada wsparcie w przypadku ograniczenia dostaw przez Rosję



- Kontynuujemy proces dywersyfikacji, a ten rok będzie zwieńczeniem naszych wieloletnich wysiłków. Z końcem 2022 r. wygasa kontrakt jamalski z Gazpromem. Od 2023 r. nie będziemy związani długoterminowym kontraktem na zakup gazu z kierunku wschodniego – podkreślił prezes PGNiG. PAP, jk