Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marek Knitter 21.03.2022

Coraz więcej klientów kupuje węgiel przez internet. Są nowe dane PGG

Ponad 2,5 tys. klientów indywidualnych skorzystało już z udostępnionej im przez Polską Grupę Górniczą możliwości zakupu węgla za pośrednictwem sklepu internetowego PGG z odbiorem własnym, podała PGG. Trafiło już do nich ponad 12,7 tys. ton węgla luzem.

Od 11 marca br. PGG umożliwiła klientom indywidualnym zakup 5 ton węgla luzem w sklepie internetowym spółki z odbiorem bezpośrednio od producenta, początkowo z kopalń Chwałowice i Ziemowit, a następnie Marcel. Do oferty sukcesywnie mają być dodawane kolejne kopalnie i nowe produkty, a od kwietnia dostępna ma być pełna oferta węgla opałowego z zakładów spółki.

Już w poprzednich dniach PGG sygnalizowała duże zainteresowanie węglem sprzedawanym tą drogą, średnio każdego dnia chęć zakupu zgłaszało ok. 30 tys. chętnych. Grupa wyjaśniała, że zdecydowała się poszerzyć ofertę sprzedaży w e-sklepie, aby umożliwić gospodarstwom domowym nabywanie węgla do ogrzewania domów w cenach producenta.

"Poszerzyliśmy ofertę sprzedaży dla gospodarstw domowych, umożliwiając nabywanie węgla dla celów ogrzewania domów w dużo korzystniejszych cenach. Wojna na Ukrainie wywołuje działania o charakterze spekulacyjnym, skutkujące wysokimi cenami węgla pomimo tego, że nie zmienia się cena na kopalniach" – mówił w zeszłym tygodniu prezes PGG Tomasz Rogala.

PGG dla indywidualnych klientów

Możliwość kupna węgla luzem adresowana jest głównie do klientów mieszkających w dalszej odległości od kopalń PGG, którzy na co dzień nie mają możliwości bezpośredniego zaopatrywania się w kopalnianych punktach sprzedaży. Nowa partia towaru jest dodawana od poniedziałku do piątku o godzinie 18., aby dać wszystkim możliwość złożenia zamówienia w czasie po pracy.

Po złożeniu zamówienia nabywcy otrzymują pocztą elektroniczną potwierdzenie oraz informacje o terminie i warunkach odbioru. Termin odbioru jest każdorazowo ustalany indywidualnie bezpośrednio z odbiorcą lub wskazanym przez niego przewoźnikiem.

W ten sposób klienci indywidualni mogą raz na 12 miesięcy kupić 5 ton węgla luzem w cenach obowiązujących bezpośrednio na kopalniach. Warunkiem dokonania zakupu jest ogrzewanie własnego gospodarstwa domowego węglem oraz własny odbiór w ustalonym z kopalnią terminie - zarówno osobisty, jak i przez upoważnionego przewoźnika.

Klienci docelowo mają mieć do dyspozycji węgiel z kopalń, w których prowadzona jest sprzedaż węgla za gotówkę: Marcel, Piast, Ziemowit, Jankowice, Rydułtowy, Murcki-Staszic, Sośnica, Bielszowice, Halemba oraz Mysłowice-Wesoła. W pierwszym etapie umożliwiono zakup sortymentu Karlik luz i Pieklorz luz z kopalń Chwałowice i Ziemowit. 

Czytaj także:

PAP/mk