Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 25.05.2022

Mateusz Morawiecki apeluje do Węgier: jak najszybciej odejdźcie od rosyjskiej ropy

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do premiera Węgier Viktora Orbana, by jego kraj jak najszybciej zrezygnował z rosyjskiej ropy i przyłączył się do planowanego przez UE embarga w tym zakresie.
Mateusz Morawiecki: mam nadzieję, że na najbliższym, bądź kolejnym szczycie Unii Europejskiej, uda się wypracować porozumienie w sprawie odejścia od importu ropy z Rosji.Mateusz Morawiecki: mam nadzieję, że na najbliższym, bądź kolejnym szczycie Unii Europejskiej, uda się wypracować porozumienie w sprawie odejścia od importu ropy z Rosji.TT/KPRM

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że jest kilka krajów, które mają problem z odejściem od surowców z Rosji do końca roku, czy nawet w ciągu 12 najbliższych miesięcy. Są to, jak wyliczał, oprócz Węgier, Austria, Czechy i Słowacja, które nie mają dostępu do morza i do baz przeładunkowych.

Premier: liczę na porozumienie

Premier powiedział, że te kraje domagają się dłuższych okresów przejściowych. Podkreślił, że Węgrzy w tym przodują. Szef rządu wyraził nadzieję, że na najbliższym, bądź kolejnym szczycie Unii Europejskiej, uda się wypracować porozumienie w sprawie odejścia od importu ropy z Rosji.

Posłuchaj
00:14 11757643_1.mp3 Mateusz Morawiecki: mam nadzieję, ze na najbliższym szczycie UE uda się wypracować kompromis ws. embarga (IAR)

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska proponuje specjalną opłatę wyrównawczą za import ropy z Rosji.

Posłuchaj
00:30 11757643_2.mp3 Mateusz Morawiecki: Polska proponuje specjalną opłatę wyrównawczą za import ropy z Rosji (IAR)

Szef rządu wyraził nadzieję, że polskie propozycje zostaną dobrze odebrane.

Co zrobi Orban?

Premier Węgier Viktor Orban zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej, by na najbliższym szczycie nie omawiać kwestii embarga na ropę z Rosji.

Czytaj także:

Orban podkreślił, że jego kraj nie może poprzeć sankcji bez bardziej szczegółowych informacji na temat dostępnego finansowania Unii Europejskiej, które ma pomóc Węgrom w rezygnacji z rosyjskiego surowca.

PolskieRadio24.pl, IAR, md