Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 18.01.2015

Jest porozumienie. Ale czyje będą kopalnie?

Nadal nie wiemy, na czym polega porozumienie między rządem a górnikami. Wiemy, że kopalnie nie będą likwidowane. Ale pytanie ‒ gdzie docelowo mają się znaleźć?
Robert Lidke, Redaktor Naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia SARobert Lidke, Redaktor Naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia SA

Wiadomo, że sektorze energetycznym. Czy to znaczy, że każda spółka energetyczna (kontrolowana przez państwo, notowana na giełdzie) będzie miała swoją kopalnię? Czy też powstanie kolejna spółka węglowa, w której udziały będą miały poszczególne koncerny energetyczne.  W tym ostatnim przypadku, to nie będzie żadna reforma. Znowu kopalnie będą prowadziły biznes po swojemu.
Już lepiej, żeby konkretna firma sektora energetyczna miała w swojej strukturze konkretną kopalnię. Po pierwsze znikną pośrednicy w handlu węglem, przez co dla konkretnej firmy będzie on tańszy. Po drugie można mieć nadzieję, że spółka energetyczna będzie pilnowała kosztów wydobycia, a jej konkurent, czyli inna firma energetyczna ze swoją kopalnią ‒ będzie robiła to samo.
Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale kiedy mówimy o bezpieczeństwie energetycznym kraju wydaje się, że na obecnym etapie jedyne możliwe.
Pytanie tylko, czy cena energii dla konsumentów pójdzie w górę. Ale może, kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne, mimo wszystko zrobią porządek z chyba jednak chorym w Polsce systemem organizacji pracy w kopalniach (czternastki, wcześniejsze emerytury dla wszystkich zatrudnionych w górnictwie, system motywacyjny itd.).
Robert Lidke