Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 27.04.2014

Czego nas uczą święci Jan Paweł II i Jan XXIII?

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II była wielkim wydarzeniem dla wszystkich wiernych Kościoła katolickiego – nie tylko dla Polaków. Wyniesienie na ołtarze dwóch wielkich papieży podkreśla wartość ich nauczania.
II pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec Święty wygłasza homilię podczas wieczornych nieszporów maryjnych. Góra Świętej Anny, 21.06.1983II pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec Święty wygłasza homilię podczas wieczornych nieszporów maryjnych. Góra Świętej Anny, 21.06.1983PAP/Grzegorz Rogiński
Posłuchaj
  • 27.04.14 Dr Dorota Krawczyk: „Jednoczesna kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII wynika z mądrości Kościoła (…)”

Pontyfikaty Jana XXIII i Jana Pawła II obfitowały w wiele niezwykle istotnych dla dzisiejszego Kościoła wydarzeń.

Wspólna kanonizacja

Jana Paweł II – ze względu na swoje pochodzenie – był dla Polaków wyjątkowym papieżem. Niektórzy mieszkający nad Wisłą wierni Kościoła katolickiego nie potrafili zrozumieć, dlaczego Karola Wojtyła został wyniesiony na ołtarze w tym samym momencie, co Jan XXIII.

– Jednoczesna kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII wynika z mądrości Kościoła. Bez Jana XXIII, inicjatora Soboru Watykańskiego II, nie byłoby bowiem papieża-Polaka. Karol Wojtyła właśnie wtedy stał się rozpoznawalny. Jan Paweł II był także kontynuatorem soborowych postanowień – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Dorota Krawczyk, autorka książek i publikacji dotyczących Jana Pawła II.

Nauczanie Jana Pawła II

Choć wielu ludzi przyznaje, że nauczanie papieża Polaka odgrywa w ich życiu duże znaczenie, niewiele osób potrafi przytoczyć najważniejsze myśli Jana Pawła II. Mimo że teksty z jego nauczaniem nie są trudno dostępne, najczęściej sięgamy po książki, które traktują jedynie o życiorysie Karola Wojtyły.

– Problem polega na tym, że większość ukazujących się na rynku publikacji ma głównie charakter wspominkowy. Ludzie niechętnie sięgają po książki refleksyjne, w których można odnaleźć elementy pogłębionego nauczania – dodał Gość PR24.

Wezwanie do świętości

Jedną z myśli przyświecających Soborowi Watykańskiemu II było powołanie do świętości każdego człowieka. Ta idea była również obecna w nauczaniu Jana Pawła II.

– Wielu z nas nadal uważa, że świętość jest zarezerwowana tylko dla wybranych. Świętość w dzisiejszych czasach nie jest popularna – zauważyła dr Dorota Krawczyk.

PR24/MP