Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 11.12.2013

Ból zmienił życie w koszmar. "Traktowali mnie jak narkomankę"

- Najbardziej traumatyczne było to, że do tamtej pory byłam osobą niezależną, nagle okazało się, że jestem zdana na łaskę osób bliskich. Nie mogłam ruszyć ani ręką, ani nogą, to bardzo upokarzające - mówi Anna Kleszcz, bohaterka reportażu o niewyobrażalnym bólu i bezduszności lekarzy.
Ból zmienił życie w koszmar. Traktowali mnie jak narkomankęsxc.hu

Okazało się, że przyczyną nieludzkiego bólu był ropień. W czasie operacji pani Anna została zarażona gronkowcem złocistym. Bakteria zagnieździła się kręgosłupie i nie dawała o sobie znać przez kilka lat. Jednak ropień był tylko zaleczony, dlatego ból wrócił. - Błagałam o leki przeciwbólowe, płakał, a byłam traktowana jak histeryczka czy narkomanka. Lekarze nie chcieli mi pomóc - mówi bohaterka reportażu Hanny Bogoryja - Zakrzewskiej.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

- Z bólu kładłam się na podłogę, paliła mnie cała skóra, a podłoga dawała ulgę, bo była chłodna. Sanitariusz się ze mnie śmiał - opisuje swoją gehennę Anna Kleszcz. Potem przeszła skomplikowaną operację. Do formy wracała przez dwa lata.

- Uznaliśmy, że jeśli człowiek może być pozbawiony ochrony przed bólem, to jest naruszenie jego praw. Zapytaliśmy ordynatorów czy rzeczywiście stosują silne leki przeciwbólowe. Zobaczymy, jakie informacje dostaniemy. W tej sprawie pisaliśmy też do Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Zdaniem tych instytucji wielkiego problemu nie ma, być może to poszczególni lekarze mają opory przed stosowaniem leków - mówi Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Ja i mój ból" , którego autorką jest Hanna Bogoryja-Zakrzewska.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

(mp)