Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 16.01.2019

Warszawa, jakiej nikt nie poznał

Warszawskie studio kreatywne Pictureworks, specjalizujące się w produkcji doświadczeń wirtualnej rzeczywistości, postanowiło pokazać przy użyciu technologii VR (ang. virtual reality) jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II wojna światowa.

Przy placu Unii Lubelskiej miał powstać budynek Polskiego Radia. W siedzibie, której najwyższym elementem byłaby 70-metrowa wieża, zaplanowano miejsce m.in. na studio telewizyjne. Na terenie obecnego Pola Mokotowskiego miała powstać modernistyczna dzielnica rządowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Młodzi architekci: Marcin Ryśniak, Marcin Adamski i Piotr Greiner, wraz z zespołem studia Pictureworks pracują nad aplikacją, która pokaże projekty z dwudziestolecia międzywojennego, które nigdy nie doczekały się realizacji.

Opracowywany przez studio Pictureworks w technologii wirtualnej rzeczywistości projekt nosi nazwę "Wykreślona Warszawa" i jest niepowtarzalną szansą przeniesienia się w czasie do lat 40. ubiegłego wieku i ujrzenia alternatywnej historii miasta. W maju 2017 r. była ona pokazana na European VR Congress w Centrum Nauki Kopernik.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Warszawa wykreślona"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 16.01.2019
Godzina emisji: 18.45

ml