Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 15.10.2011

Pracą można leczyć

Czy ktoś, kto pił wiele lat i wszystko stracił ma szansę na powrót do pracy? Czy osoba 50-letnia, bezrobotna od 10 lat, może zostać prezesem spółdzielni?
Pracą można leczyćfot:fundacja Być razem
Posłuchaj
  • Leczenie pracą - reportaż.mp3

Czy matka, której zabrano dzieci, bo wolała alkohol i złe towarzystwo nagle może stać się sumienną pracownicą? Okazuje się, że tak. Fundacja z Cieszyna "Być razem" oprócz zapewnienia takim osobom domu oraz pomocy psychologicznej, pomaga też w powrocie do pracy. Zatrudnia "nawróconych" we własnych warsztatach produkcyjnych i spółdzielniach socjalnych. Terapia pracą jest niezwykle skuteczna.

Mariusz Andrukiewicz, prezes fundacji, wspomina, że w 2004 roku zobaczył przyszłą siedzibę spółdzielni, hale fabryczne, które gmina Cieszyn otrzymała po likwidacji Polifarbu w Cieszynie. - To było miejsce zaniedbane, zniszczone, puste - mówi.

- Z drugiej strony to wołało o to, żeby to zagospodarować, żeby coś tu zrobić - dodaje Dariusz Bożek, wiceprezes. Doświadczenie pracowników fundacji zrodziło pomysł na przedsiębiorstwo społeczne. - Czyli z jednej strony wielobranżową działalność usługowo-produkcyjną, a z drugiej strony program, który pozwoli ludziom długotrwale bezrobotnym z różnymi problemami z nimi sobie właśnie poradzić - mówi wiceprezes.

Reportaż "Leczenie pracą" przygotowała Hanna Bogoryja Zakrzewska.

Więcej o ekonomii społecznej na stronach:

Fundacja "Być razem"

projekt Uda Się

Studio Doozo

Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość

Ekonomia społeczna Facebook

Twórcy inkubatora ogłaszają konkurs na najciekawszy reportaż o ekonomii społecznej. Prosimy o głosowanie pod adresem mailowym dokument@polskieradio.pl Rozstrzygnięcie konkursu w połowie grudnia tego roku. Na stronie reportaż.polskieradio.pl do grudnia znajdą Państwo 12 takich reportaży. Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla słuchaczy.

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.15.

''

(pg)