Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 26.04.2014

Podpis elektroniczny

Kwalifikowany podpis elektroniczny identyfikuje i uwierzytelnia osobę składającą podpis w Internecie. Jest równoważny podpisowi odręcznemu.
Karol Szacki, Kierownik Laboratorium Podpisu Elektronicznego Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie.Karol Szacki, Kierownik Laboratorium Podpisu Elektronicznego Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Czym jest podpis elektroniczny i jak się z niego korzysta tłumaczy Karol Szacki, Kierownik Laboratorium Podpisu Elektronicznego Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Podpis kwalifikowany wymagany jest miedzy innymi przy przesyłaniu dokumentów drogą elektroniczną do jednostek administracji publicznej, podpisywaniu umów czy faktur przez Internet.

W praktyce najczęściej korzystają z niego firmy rozliczające się elektronicznie z ZUS-em. W taki podpis wyposażeni są księgowi tych firm, bo tak wynika z przepisów prawa.

Przedsiębiorstwa muszą dokumenty przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opatrywać podpisem elektronicznym z tzw. certyfikatem kwalifikowanym.

Do jego złożenia potrzebna jest zazwyczaj specjalna karta, urządzenie do jej odczytu i oprogramowanie. Takie zestawy można kupić w pięciu firmach. Przedsiębiorstwa te są wpisane do rejestru Ministra Gospodarki.

Taki podpis musi spełniać warunki określone w ustawie o podpisie elektronicznym.

Justyna Golonko