Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 05.04.2014

Unia walutowa

O unii walutowej mówimy wtedy, gdy grupa krajów decyduje się na posługiwanie się wspólną walutą i prowadzenie wspólnej polityki pieniężnej, kursowej. Najbardziej znanym przykładem unii walutowej jest strefa euro.
Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.Polskie radio
Posłuchaj
  • Czym jest unia walutowa i co ona oznacza dla państw, które je tworzą, wyjaśnia Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Ale mamy też dwie unie walutowe w Afryce – Unię Państw Afryki Zachodniej i Unię Państw Środkowej Afryki, jest też Wschodniokaraibska Unia walutowa.

Czasami spotyka się szersze pojęcie unii walutowej i wtedy jako unię walutową określa się także reżim monetarny kraju federacyjnego. – W tym przypadku za unię walutową uznaje się Stany Zjednoczone – mówi Anna Kosior z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.

Unie walutowe historycznie stanowiły zazwyczaj element szerszej strategii integracyjnej nakierowanej na pogłębienie nie tylko integracji gospodarczej pomiędzy krajami, ale także politycznej. I ten czynnik polityczny odgrywa kluczową rolę. Jeśli chodzi o korzyści gospodarcze, to są nimi przede wszystkim: spadek kosztów transakcyjnych i ograniczenie ryzyka kursowego.

Z kolei najważniejszym wyzwaniem związanym z przystąpieniem do unii walutowej jest kwestia rezygnacji z niezależnej polityki pieniężnej i kursowej danego kraju.​

Karolina Mózgowiec

''