Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 25.04.2014

Rada Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialnym za prowadzenie polityki pieniężnej.
Posłuchaj
  • O Radzie Polityki Pieniężnej, jej roli w systemie finansowym państwa, mówi Mirosław Kuk z Narodowego Banku Polskiego./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także


Jej celem jest dbanie o stabilność cen w Polsce i naszej waluty. Najważniejszym narzędziem Rady są stopy procentowe. Raz w miesiącu członkowie spotykają się i ustalają poziom stóp procentowych odpowiedni dla polskiej gospodarki.



W skład Rady wchodzi 10 członków, przewodniczący Rady, czyli prezes NBP i 9 członków, po trzech wybieranych przez Sejm, Senat i Prezydenta.

Do Rady Polityki Pieniężnej można być wybranym tylko raz. Kadencja członków RPP jest stała i wynosi 6 lat i przed tym terminem członkowie są nieodwoływalni. Mogą jedynie zrezygnować z pełnienia funkcji np. z powodu złego stanu zdrowia.

Rynki dzielą członków Rady Polityki Pieniężnej na tzw. gołębie i jastrzębie. Gołębie to ci członkowie, którzy opowiadają się za niższymi stopami procentowymi. Jastrzębie natomiast, za bardziej restrykcyjną polityką pieniężną, czyli wyższymi stopami.

Elżbieta Szczerbak