Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Filip Kołodziej 26.04.2014

Pożyczka

Pożyczka polega na tym, że jakiś podmiot gospodarczy czy też osoba fizyczna pożycza innej osobie środki pieniężne lub rzecz. Osoba, która jest odbiorcą tego świadczenia czyli osoba, która się zapożycza jest zobowiązana do zwrotu tych pieniędzy, rzeczy, na podstawie określonej umowy.
Posłuchaj
  • Co to jest pożyczka? Opowiada Jarosław Ryba prezes zarządu Związku Firm Pożyczkowych /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Przepisy nie narzucają stronom formy umowy - może ona być nawet ustna - pod warunkiem, że dotyczy ona wartości niższej niż 500 zł. Pożyczone środki czy rzecz przechodzą na własność osoby, która otrzymała to świadczenie. Osoba jest zobowiązana do zwrotu tej pożyczki na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego

Jeżeli pożyczki udziela przedsiębiorca w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej to wtedy mówimy o pożyczkach, które podlegają pod ustawę o kredycie konsumenckim. Te pożyczki w praktyce nie różnią się od kredytów. I konsumenta chronią te same przepisy co przy kredycie bankowych ważne jednak jest to, że kredytów udzielać mogą tylko banki i SKOKi.

Zarówno przy pożyczkach i kredycie ich oprocentowanie jest limitowane do czterokrotności stopy lombardowej w praktyce jest to 4 proc.

Justyna Golonko, fko