Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 23.04.2014

Wicemarszałek Sejmu: nie doprowadźmy do żenującej dyskusji w dniu kanonizacji

- Byłoby wielkim żenującym wydarzeniem, jeśli byśmy wdali się w niegodną dyskusję w dniu, kiedy opinia publiczna całego świata, nie tylko chrześcijańskiego, skierowana będzie na tego wielkiego Polaka - mówi w audycji z "Kraju i ze świata" Eugeniusz Grzeszczak (PSL).
Projekt uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II, na której przyjęcie podczas tego posiedzenia miała nadzieję większość klubów, został skierowany do komisji kulturyProjekt uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II, na której przyjęcie podczas tego posiedzenia miała nadzieję większość klubów, został skierowany do komisji kulturyPAP/Bartłomiej Zborowski

Projekt uchwały z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II został skierowany do sejmowej komisji kultury i środków przekazu - poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Może to oznaczać, że uchwały nie uda się przyjąć na rozpoczętym w środę dwudniowym posiedzeniu Sejmu.

Specjalny projekt uchwały zaproponował klub PSL. Na uczczenie kanonizacji papieża Polaka nie zgadza się klub Twojego Ruchu, wątpliwości ma też SLD. Kopacz wyrażała w ostatnich dniach nadzieję, że uchwałę jednak uda się przyjąć. Opowiadali się za tym także szefowie klubów PO i PiS.

Kanonizacja Jana Pawła II - czytaj więcej >>>

Eugeniusz Grzeszczak mówi, że "komisja będzie teraz procedować nad uchwałą, ale źle się stało, iż nie mieliśmy do czynienia z wniesieniem się ponad pewnymi podziałami". - Jeżeli będzie w sprawozdaniu, że większość zaakceptuje, czy treść tej uchwały, czy też poprawki, to powinna trafić na obrady Sejmu, ale byłoby żenującym wydarzeniem, gdybyśmy jako Sejm doprowadzili do  dyskusji w tak ważnym dniu, jak kanonizacja papieża Polaka - mówi wicemarszałek Sejmu.

Jak tłumaczy, byłoby to też niezgodne z intencjami kluby PSL. - Chcieiliśmy uczcić wielkiego Polaka. Nie kanonizację, ale Jana Pawła II, bezsprzeczny autorytet moralny - podkreśla Grzeszczak.

Andrzej Rozenek (Twój Ruch) wymienia powody, dla których jego partia nie zgodziła się na tego typu uchwałę. - Sejm nie jest miejscem do uchwalania w stosunku do historii, do przeszłości, do osób nawet tak ważnych jak Jan Paweł II - mówi. Jak tłumaczy, Sejm powinien się zajmować tworzeniem prawa. - Twój Ruch jest przeciwko jakimkolwiek uchwałom historycznym - mówi poseł. - Sejm jest od tworzenia ustaw, a nie od uchwalania tego, kto jest ważny, a kto jest nieważny - dodaje Rozenek w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

>>>Zapis całej rozmowy

Poseł Twojego Ruchu podkreśla, że uchwała pojawiła się z okazji kanonizacji, czyli z okazji "aktu jak najbardziej religijnego, niemającego nic wspólnego z państwem świeckim". - Polska jeszcze nie jest krajem wyznaniowym, jest państwem świeckim. Ta uchwała, jak wszystkie związane z religią, jest sprzeczna z artykułem 25. konstytucji, który nakazuje nam posłom, w tym i marszałkom również, równe traktowanie wszystkich wyznań. Odnoszenie się do jednej religii, do jednej uroczystości, jest wywyższaniem konkretnej religii, w tym wypadku religii katolickiej - ocenia Rozenek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

kh