Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 31.10.2014

Ryszard Krynicki: Herbert unikał bebechowatości w literaturze

Bez psychologizowania, bez epatowania swoim "ja", bez nadmiernej wylewności uczuć. Między innymi o tej cesze twórczości Zbigniewa Herberta – niestawianiu siebie w centrum poetyckiego świata – mówili goście Dwójki, wspominający Poetę w 90. rocznicę jego urodzin.
Ryszard KrynickiRyszard KrynickiGrzegorz Śledź/PR2
Galeria Posłuchaj
  • Z Anną Romaniuk i z Ryszardem Krynickim o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta rozmawia Andrzej Franaszek (Dwukropek/Dwójka)
Czytaj także

W audycji z cyklu "Dwukropek" do dyskusji o Zbigniewie Herbercie krytyk literacki Andrzej Franaszek zaprosił Annę Romaniuk, autorkę książki "Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie", oraz Ryszarda Krynickiego.

Jak przypomniał prowadzący audycję, bywało, że Herbert rezygnował z włączania do kolejnych wydań swoich tomików niektórych wierszy. Właśnie ze względu na jego zdaniem zbyt osobisty charakter tych tekstów. Tak się sprawa miała choćby z tajemniczym lirykiem „Włosy”.
- Mamy tu najprawdopodobniej obraz snu, choć różnie to można interpretować – mówił o tym wierszu Ryszard Krynicki. Od wieloznacznego obrazu snu niedaleka już droga do psychoanalizy, wiwisekcji stanów (pod)świadomości, a tego wszystkiego – podkreślał gość Dwójki – Herbert bardzo unikał. Jak opowiadał Ryszard Krynicki, podobna sytuacja miała miejsce w listach: jeżeli Herbert już mówił o sobie, to tyle, ile mogłoby korespondenta zainteresować.
Jak Poeta nawiązywał przyjaźnie? Dlaczego przepytywał pewnego francuskiego akademika z wiedzy o mitologii? Co sądzi o Rilkem? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której – z radiowych nagrań – przypomnieliśmy również wypowiedzi autora „Pana Cogito”.

Jak przypomniał prowadzący audycję, bywało, że Herbert rezygnował z włączania do kolejnych wydań swoich tomików niektórych wierszy. Właśnie ze względu na jego zdaniem zbyt osobisty charakter tych tekstów. Tak się sprawa miała choćby z tajemniczym lirykiem "Włosy".

Zobacz serwis specjalny  Herbert.polskieradio.pl

Mamy tu najprawdopodobniej obraz snu, choć różnie to można interpretować – mówił o tym wierszu Ryszard Krynicki. Od wieloznacznego obrazu snu niedaleka jednak już droga do psychoanalizy, wiwisekcji stanów (pod)świadomości, a tego wszystkiego – podkreślał gość Dwójki – Herbert bardzo unikał. Jak opowiadał Ryszard Krynicki, podobna sytuacja miała miejsce w listach: jeżeli Herbert już mówił o sobie, to tyle, ile mogłoby korespondenta zainteresować.

Jak Poeta nawiązywał przyjaźnie? Dlaczego przepytywał pewnego francuskiego akademika z wiedzy o mitologii? Co sądzi o Rilkem? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której – z radiowych nagrań – przypomnieliśmy również wypowiedzi autora "Pana Cogito".

>>>Dwójka na Festiwalu Conrada 2014. Posłuchaj rozmów z pisarzami<<<

jp/bch