Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 18.11.2019

Edward "dwie twarze" Norton. Kameleon z dyplomem Yale

Kino lat 90. ma jego twarz, choć on sam na ekranie pojawił się dopiero w 1996 w "Lęku pierwotnym". - Dla Edwarda Nortona zaczął się wtedy czas intensywnej pracy pod okiem świetnych reżyserów, u boku uznanych aktorów i w produkcjach, które przeszły do historii kina - mówi autorka bloga "Zwierz popkulturalny".
Posłuchaj
  • Psychopatyczny romantyk. O aktorstwie Edwarda Nortona (Hrapkowidz/Czwórka)
Czytaj także

Norton kradnie film

Zanim zadebiutował w kinie, szkolił swoje umiejętności w Nowym Jorku, gdzie z przyjaciółmi wystawiał sztuki Edwarda Albee. Kiedy aktorzy występowali w jednym z przedstawień w Hollywood, trwały poszukiwania młodego człowieka, który mógłby zagrać u boku Richarda Gere'a w thrillerze sądowym "Lęk pierwotny". - Rzadko się zdarza, żeby debiutant ukradł cały film. A tak właśnie było. Wtedy też okazało się, że charyzma Nortona nie pozwoli mu być aktorem jednej roli. Że to osobowość, której nie da się przegapić na ekranie i która bezbłędnie wybiera dla siebie kreacje - tłumaczy Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. 

Sztuka grania rozumem, a nie trzewiami

Błażej Hrapkowicz podkreśla także, że to, co wyróżnia Nortona na tle innych aktorów, to rodzaj grania. - Aktorstwo Nortona nie ma nic wspólnego z aktorstwem Marlona Brando, czy Jacka Nicholsona. Tu nie chodzi o "grę z trzewi", tylko z rozumu - wyjaśnia krytyk filmowy i gospodarz programu. - To aktor inteligencki z dyplomem z Yale - podsumowuje.

Edward Norton jak Krzysztof Kieślowski

W listopadzie 50-letni już aktor gościł na festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Zaprezentował tam swój najnowszy obraz "Osierocony Brooklyn", którego jest scenarzystą, reżyserem, producentem i w którym gra główną rolę. W Toruniu Edward Norton odebrał także Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest nonkonformistycznym aktorom, którzy tak jak Kieślowski w filmach odkrywają piękno, tragizm i kruchość człowieka. 

W audycji także Beata Kwiatkowska podsumowała tegoroczną odsłonę American Film Festival - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka bloga "Zwierz popkulturalny")

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 14.15

kul/ac