Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 30.10.2014

Glukoza i bezpieczne schronienie - przygotowania do zimowego snu

- Przede wszystkim należy znaleźć sobie bezpieczne miejsce, w którym żaden drapieżnik nas nie znajdzie - opisuje przygotowania zwierząt do zimowego snu Agata Borucka z warszawskiego ogrodu zoologicznego. - Warto też zgromadzić sobie zapasy jedzenia.
Zanim zapadną w zimowy sen, niedźwiedzie przybierają na wadze nawet o 25 proc.Zanim zapadną w zimowy sen, niedźwiedzie przybierają na wadze nawet o 25 proc.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak przebiegają przygotowania zwierząt do zimowego snu? Jakie gatunki zwierząt zapadają w zimowy sen? (Czwórka/Nawiedzeni)
Czytaj także

W tym celu, na przykład wiewiórki, organizują w pobliżu swojej sypialni prowizoryczną spiżarnię, w której układają smakołyki. - Cała masa zwierząt gromadzi jednak zapasy tłuszczu w sobie - mówi ekspertka. - To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób, bo nasz posiłek wciąż jest „pod ręką”.

Zwierząt hibernujących, czyli zasypiających na zimę, jest mnóstwo. - Nietoperze, jeże, borsuki, żółwie, jaszczurki - wymienia Borucka. - Ale także niedźwiedzie, które już pod koniec lata najadają się „na zapas” tak obficie, że bywają o połowę grubsze niż wcześniej.

Czytaj także: Jak możesz pomóc zwierzętom? Reaguj, gdy widzisz ich krzywdę <<<

Podczas zimowego snu wszystkie życiowe funkcje ulegają spowolnieniu: serce bije bardzo wolno, spada puls, a metabolizm działa na najwolniejszych obrotach. - Susły, czyli ogromne śpiochy, ewoluowały tak, że oprócz tkanki tłuszczowej, przybierają również - aż o 25 proc. - w masie mięśniowej – opowiada Borucka. – Wszystko dlatego, że sama tkanka tłuszczowa nie zapewnia dostaw odpowiedniej ilości glukozy do dwóch podstawowych narządów: mózgi i serca. Podobnie, jak susły, robią gady. Jaszczurki na przykład zapasy tłuszczu gromadzą w ogonach.

A czy człowiek mógłby zapaść w sen zimowy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału reporterskiego z audycji "Nawiedzeni".

(kd,tj)