Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 03.07.2014

Lepiej przeczekać burzę? Jak mądrze rozwiązywać konflikty

Co należy zrobić, by rozwiązanie konfliktów było przyjemnością? Odpowiedź na to pytanie zna Richard Bolstad, który był gościem "Klubu Trójki".
Lepiej przeczekać burzę? Jak mądrze rozwiązywać konfliktyGlow Images/East News

- Konfliktami interesowałem się od dziecka, bo dorastałem w rodzinie, w której było wiele konfliktów, z którymi nie zawsze radzili sobie rodzice. Chciałem się dowiedzieć, jak można rozwiązać tego typu problemy z sukcesem - mówi dr Richard Bolstad, ekspert w dziedzinie komunikacji, którego specjalnością jest rozwiązywanie konfliktów. Trener NLP, czyli programowania neurolingwistycznego,  przyznaje, że od tego czasu pracował i szkolił ludzi w tym kierunku.
Richard Bolstad współpracował z ludźmi z terenów ogarniętych konfliktami. - Uczyłem też ludzi, jak budować osobiste relacje z partnerami, dziećmi, z kolegami z pracy, by efektywnie rozwiązywać konflikty w relacjach - opowiada.

Prowadzący program podkreśla, że są konflikty, których nie można rozwiązać, jak np. te opisane przez Szekspira. - Kiedy prowadzimy badania na temat par i związków intymnych, okazuje się, że 69% konfliktów dotyczy wartości oraz głębokich przekonań ludzkich. Tego rodzaju problemów nie można rozwiązać w 10 minut, co nie znaczy, że nie można z nim nic zrobić. Są to takie konflikty, które w normalnym ujęciu ludzie uznają za nierozwiązywalne - wyjaśnia specjalista.

Zdaniem Richarda Bolstada pomimo tego, że jesteśmy różni możemy nauczyć się żyć ze sobą i wpływać na siebie nawzajem tak, by to budowało relację, a nie ją rozdzielało. - Ludzie nie wiedzą, jaką cenę płacą za unikanie konfliktu, który wisi w powietrzu. Nasze relacje są bardzo cenne i nie możemy sobie pozwolić na to, by unikać konfliktów czy trudności w nich, naprawdę potrzebujemy nauczyć się umiejętności ich rozwiązywania - podkreśla ekspert.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Richard Bolstad jest Nowozelandczykiem, ale pracował na wszystkich kontynentach, między innymi w Sarajewie. Jego metoda, którą nazwał Transforming Communication, jest podstawą podręczników, według których szkoleni są lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, menedżerowie, politycy. Według psychologa, większości konfliktów dałoby się uniknąć, gdybyśmy umieli się dobrze komunikować.

O czym świadczy aktualny konflikt na Ukrainie? Co jest kluczowe dla rozwiązania tego typu problemów? Czy żyjemy w kulturze unikania konfliktu? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)