Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 18.12.2014

Polski liberalizm - choroba, którą można leczyć?

- W tej książce starałem się opisać liberalizm a la polonaise, czyli to, co zrobiono w Polsce po 1989 roku - mówi Rafał Woś, autor "Dziecięcej choroby liberalizmu".
Rafał Woś w książce Dziecięca choroba liberalizmu argumentuje, że wolny rynek nie jest bezwarunkowym kluczem do sukcesuRafał Woś w książce "Dziecięca choroba liberalizmu" argumentuje, że wolny rynek nie jest bezwarunkowym kluczem do sukcesu PAP/Tomasz Gzell

Rafał Woś, dziennikarz i autor książki "Dziecięca choroba liberalizmu" jest zdania, że liberalizm i wolny rynek nie są bezwarunkowo dobre. I nie jest w tej diagnozie odosobniony. Na "wyczynowy kapitalizm" zwraca uwagę również Marek Belka. - Moim zdaniem polscy politycy gospodarkę oddali walkowerem - uważa dziennikarz.
Autor książki jest zdania, że liberalizm to nie jest logika, która winna rządzić wszystkim. - Uważam, że wolny rynek nie powinien być wszędzie. Dobrze, gdyby istniały takie dziedziny życia społecznego, w których pojawiłyby się znaki "wolnemu rynkowi wstęp wzbroniony" - mówi Rafał Woś.
Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha jest zdania, że w Polsce liberalizmu nigdy nie było i ocena dziennikarza, co do wprowadzonego pod koniec epoki PRL systemu, jest mylna. - To mi przypomina dyskusje w Polsce stalinowskiej z roku 1955-1956, kiedy prawdziwi komuniści mówili: "to dlatego nie jest dobrze, bo jeszcze nie doszliśmy do pełni, za mało jest jeszcze komunizmu". Tutaj jest trochę podobnie - argumentuje publicysta ekonomiczny.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Rafał Woś (autor książki "Dziecięca choroba liberalizmu", dziennikarz i publicysta ekonomiczny "Dziennika Gazety Prawnej"), Robert Gwiazdowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha)

Data emisji: 17.12.2014
Godzina emisji: 21.07
(sm, ei)