Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 21.02.2017

O jakiej porze najlepiej funkcjonuje nasz organizm?

- Z badań oksfordzkiej uczonej wynika, że największe ryzyko wzięcia udziału w wypadku samochodowym ponoszą kierowcy podróżujący między godz. 5 a 6 rano. Autostrady są wtedy puste, a i tak jest najgroźniej - przekonuje dr Magdalena Łużniak-Piecha, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Posłuchaj
  • O jakiej porze najlepiej funkcjonuje nasz organizm? (Klub Trójki)
Czytaj także

Chronobiologia i chronopsychologia badają to, jak bardzo rozregulowaliśmy nasz zegar biologiczny, zastępując go zegarem społecznym. Ale jest i dobra wiadomość: badania naukowców mogą nam podpowiedzieć, kiedy jest dla nas najlepszy czas na pracę, zabawę, naukę, jedzenie, sen.

Okazuje się, że np. studenci i uczniowie nie powinni zaczynać zajęć zbyt wcześnie rano. - Były prowadzone badania, które sprawdzały efekty przesunięcia zajęć na godziny późniejsze. Wynika z nich, że uczniowie, którzy zaczynali je później, byli mniej depresyjni, bardziej uważni, dostawali lepsze oceny - mówił dr Konrad Jankowski, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Do tej pory najczęściej mówiliśmy o dwóch chronotypach: skowronki i sowy. A czym się charakteryzuje typ delfina, lwa, niedźwiedzia czy wilka? Dyskutujemy o tym w "Klubie Trójki".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość:
dr Konrad Jankowski (Uniwersytet Warszawski), dr Magdalena Łużniak-Piecha (Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 20.02.2017
Godzina emisji: 21.08

fbi/mk