Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 16.03.2017

Jak pojmować XX-wieczne totalitaryzmy?

- Nie mamy wypracowanej całościowej wizji i koncepcji tego, jak pojmować totalitaryzm - mówi  prof. Paweł Kaczorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Należy pytać, co się wydarzyło. To jest wciąż problem, który przed nami stoi. Jak wytłumaczyć to, że w chrześcijańskiej Europie pojawia się ten zasadniczy wyłom i mamy do czynienia z radykalnym złem - dodaje gość "Klubu Trójki".

Dlaczego powstała nowa instytucja, która zajmuje się badaniem historii najnowszej? - Powstanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego to ważna i cenna inicjatywa. Chodziło o to, żeby statutowymi i zasadniczymi celami instytucji było badanie totalitaryzmu. Żeby ta refleksja nad totalitaryzmem była całościowa, systematyczna i pełna. Problem był przez ostatnie dwadzieścia kilka lat podejmowany przez różne gremia. Odbyło się kilka ważnych konferencji. Tym niemniej jest to kwestia podejmowana jakby na marginesie, wtórnie - twierdzi prof. Paweł Kaczorowski.

- Historycy zachodni mówią, że historia Polski jest fascynująca i nie trzeba do tego przekonywać. Badacze oczekują, że dostaną materiał dotyczący naszej historii w języku angielskim. Ten materiał był w archiwach, a Ośrodek go wydobył i przepisał dzięki czemu stał się on w pełni przeszukiwalny w ramach naszego portalu ZapisyTerroru.pl. W tej chwili każdy ma dostęp do tych dokumentów z dowolnego miejsca na świecie. To zasadniczy przełom w badaniach nad II wojną światową. W ten sposób pomagamy we wprowadzeniu polskiego doświadczenia w pamięć świata - dodaje dr Wojciech Kozłowski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: dr Wojciech Kozłowski (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego) i prof. Paweł Kaczorowski (
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 15.03.2017
Godzina emisji: 21.09

mp/ei