Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 06.11.2018

Czym jest pomnik?

Najczęściej – pojedynczą rzeźbą ustawioną na cokole, w miejscu publicznym, w plenerze bądź w przestrzeni miejskiej. Czasem przybiera formę płyty, tablicy, kolumny, obelisku, krzyża.
Posłuchaj
  • Co sprawia, że przedmiot staje się pomnikiem? (Klub Trójki)
Czytaj także

Niekiedy to kształt uformowany przez naturę i warunki atmosferyczne: drzewo, pień, kamień. Innym razem surowiec dany przez naturę jest wykorzystany do budowy sztucznych wzniesień, kopców, ogrodzeń (vide: Maciej Szańkowski, ogrodzenie-pomnik ofiar reżimu stalinowskiego przy kościele św. Katarzyny na Służewiu)

Pomnik bywa też zespołem form wymykających się tradycyjnemu pojmowaniu rzeźby – zamienia się w instalację przestrzenną złożoną z figur lub abstrakcyjnych kształtów. Sto znów naśladuje architekturę – staje się mostem, tunelem, ścianą, płytą naziemną.

Może też powstać z różnych przedmiotów znalezionych – z wraków samochodów, części samolotów, z czołgów czy pojazdów pancernych.

Od czasów konceptualizmu pojawiają się także pomniki nietrwałe, efemeryczne – jak "Pomnik przechodnia" Jerzego Kaliny czy "pomniki z żywiołów" Władysława Hasiora.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Hanna Kotkowska-Bareja (historyk sztuki, specjalizująca się w rzeźbie, autorka książki o warszawskim pomniku Chopina w Łazienkach), Antoni Burzyński (historyk sztuki pracujący przy wystawie "Pomniki polskie" w Królikarni), Lidia Rosińska (artystka-rzeźbiarka, zastępca dyrektora ds. artystycznych w Zakopiańskim Centrum Kultury – Miejsca Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego)
Data emisji: 6.11.2018
Godzina emisji: 21.09

mm