Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Rafał Kowalczyk 19.05.2011

"Skrwawione ziemie". Zbrodnie II wojny światowej

Prof. Timothy Snyder przez swoją książkę "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem" stara się zmienić świadomość historyczną człowieka Zachodu, który na Wschodzie przez lata nie był skłonny widzieć niczego poza Rosją.
Posłuchaj
  • "Skrwawione ziemie". Zbrodnie II wojny światowej
Czytaj także

Prof. Timothy Snyder, uczony z Uniwersytetu Yale, od doktoratu w 1997 roku zajmuje się historią polityczną, społeczną oraz historią idei naszej części Europy. W Polsce ukazało się właśnie tłumaczenie jego najnowszej pracy: "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem", w której, opowiadając o latach 1933-1945 przedstawia je nie jako czas walki "dobra" (ZSRR i Alianci) ze "złem" (Niemcy hitlerowskie), lecz jako dzieje nazistowskich i stalinowskich zbrodni, nigdy jasno nieuświadomionych sobie przez Aliantów. Tytułowe „skrwawione ziemie” obejmują dzisiejszą Polskę, kraje bałtyckie, Ukrainę, Białoruś i Zachodnią część Rosji.

/

Gość Klubu Trójki zaznaczył, że chciał pokazać, że historia nie dzieje się tylko w Berlinie czy Moskwie. - Chciałem zacząć od tej brudnej, skomplikowanej terytorialnej rzeczywistości, która pozwala nam liczyć ofiary, myśleć o ich losach i potem, na tej podstawie, budować historię zbrodni nazistowskich i sowieckich – mówił.

Jerzy Sosnowski, gospodarz audycji powiedział, że z perspektywy polskiej książkę tę czyta się ulgą. - Wreszcie jakiś poważny historyk zaczyna opowiadać o historii zgodnej z pamięcią rodzinną ludzi, którzy tutaj żyli – tłumaczył.

- Nie chciałbym, żeby Polacy uważali, że w tej książce podałem Amerykanom, to co już jest wiadomo w Polsce. Jest tu bardzo dużo materiałów, które mogą być dla Polaków nowe – zaznaczył uczony. Na przykład cały rozdział poświęcony jest terrorowi stalinowskiemu przeciw Polakom obywatelom sowieckim.

- W jednej operacji zabito więcej niż 100 tys. ludzi, w większości polskiej narodowości. O tym właściwie nikt w Polsce nie, choć ta tragedia objęła więcej ofiar niż np. operacje, które rozumiemy pod hasłem Katyń – tłumaczył gość Trójki i podkreślił, że jego publikacja „nie jest polską historia napisaną po angielsku”.

Aby wysłuchać całej audycji, należy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(pg)