Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Martin Ruszkiewicz 11.06.2013

Mark Rothko - artysta, który nie mówi do tłumów

W warszawskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę Marka Rothki, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku. - Spotkanie z obrazem Rothki miało być intymnym spotkaniem jednej osoby - mówiła w radiowej Trójce Agnieszka Tarasiuk, projektantka wystawy.
Wystawa Marka Rothki w Muzeum Narodowym w WarszawieWystawa Marka Rothki w Muzeum Narodowym w WarszawieMonika Bajkowska
Posłuchaj
  • Mark Rothko - artysta, który nie mówi do tłumów (Trójka/Klub Trójki)
Czytaj także

Wystawa dokumentuje wszystkie fazy artystycznego rozwoju artysty. Oglądamy siedemnaście obrazów, Biblię dla dzieci, którą Rothko ilustrował oraz dokumenty: listy, zdjęcia, a także książki i płyty z jego zbiorów. Wszystkie pochodzą z legatu przekazanego przez córkę artysty National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Rothko jest uważany za jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku. Jeden z jego obrazów sprzedano niedawno za ponad 87 milionów dolarów. Dojrzała twórczość Rothki określana jest mianem color field painting (malarstwa barwnych płaszczyzn).

"Zostałem malarzem, bo chciałem wznieść malarstwo na poziom oddziaływania muzyki i poezji", pisał. Jego twórczość to próba zmierzenia się z uniwersalnymi problemami ludzkiego bytu. Rothko to artysta zestawiany z największymi: Mozartem, Schubertem, Rembrandtem.

Mówi się, że dzieła Rothki to "praca emocjonalna do wykonania". Agnieszka Morawińska, dyrektor MNW, wyjaśniła, że to niejako zaproszenie widza, żeby zechciał stanąć twarzą w twarz z obrazem, który według życzeń artysty miał wisieć nisko, blisko widza.

- On pragnął, by odbiorca dał się temu obrazowi wciągnąć. Przesłaniem Rothki nie jest sam obraz w sensie imago, tylko w sensie pewnej energii, ładunku emocjonalnego - przekonywała w radiowej Trójce Agnieszka Morawińska.

Z kolei Agnieszka Tarasiuk, projektantka wystawy, zaznaczyła, że chciała stworzyć wystawę, która jest klasyczna i daje obrazom możliwość pracowania.

- Rothko jest często opisywany jako malarz metafizyczny, wręcz religijny. Nie trzeba być wykształconym, by zgłębić jego twórczość. Oczywiście to, że przychodzimy ze świadomością, że to jest coś ważnego pomaga nam doświadczyć tych uczuć - zaznaczyła projektantka wystawy.

Posłuchaj całej rozmowy Dariusza Bugalskiego z Agnieszką Morawińską i Agnieszką Tarasiuk.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

mr