Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 24.11.2014

Po co jest nietykalność cielesna dyplomatów?

Trzeba uporać się ze stereotypami, które mamy na temat pracy dyplomatów. Ich praca jest o wiele bardziej niebezpieczna niż się wydaje.
Trzeba uporać się ze stereotypami, które mamy na temat pracy dyplomatów. Ich praca jest o wiele bardziej niebezpieczna niż się wydaje.Trzeba uporać się ze stereotypami, które mamy na temat pracy dyplomatów. Ich praca jest o wiele bardziej niebezpieczna niż się wydaje.Glow Images
Posłuchaj
  • Po co jest nietykalność cielesna dyplomatów? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)

Zdaniem Marka Wasińskiego - z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego - niekiedy uważa się, że życie dyplomaty składa się z samych bankietów i oficjalnych spotkań, a  jedyne grożące im niebezpieczeństwa czają się w zawiłościach savoir-vivre'u. - Praca dyplomaty jest o wiele bardziej niebezpieczna - opowiada.
Dodaje, że często stają się oni ofiarami zamachów terrorystycznych. To zaś sprawia, że ich osoby podlegają szczególnej ochronie. - Inny mit dotyczy cech charakteru dyplomatów. Uważa się, że każdy poseł to subtelny intelektualista, który spędza wieczory przy lekturze, paląc cygaro i z umiarem sącząc brandy. W rzeczywistości dość często zdarza się, że dyplomaci stają się bohaterami skandali towarzyskich, a także popełniają pospolite przestępstwa, poważne na tyle, że wymagają zastosowania aresztu tymczasowego - mówi gość audycji "Trzecie oblicze dyplomacji".

Czy można jednak aresztować przedstawiciela suwerennego państwa? Prawo międzynarodowe na to pytanie odpowiada jednoznacznie: osoba posła jest nietykalna.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Data emisji: 24.11.2014
Godzina emisji: 7.45

(mp)