Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ludwika Mastalerz 09.02.2011

Magazyn na papierze toaletowym

Cykl seminariów "Wymyślanie człowieka. Literatura nowoczesna jako antropologia" oraz projekt "Toilet paper" Maurizia Cattelany.
Magazyn na papierze toaletowymfot.www.csw.pl
Posłuchaj
  • O projekcie "Toilet Paper" Maurizia Cattelany
  • prof. Przemysław Czapliński i Beata Gula o cyklu "Wymyślanie człowieka. Literatura nowoczesna jako antropologia"
Czytaj także

W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy cykl otwartych seminariów "Wymyślanie człowieka. Literatura nowoczesna jako antropologia". Zajęcia z prof. Przemysławem Czaplińskim z Zakładu Antropologii Literatury UAM w Poznaniu będą się odbywać co drugi czwartek w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Wśród planowanych tematów zajęć znalazła się postać Frankensteina, antropologia futurystyczna oraz feminizm w literaturze. O cyklu seminariów opowiadali prof. Przemysław Czapliński oraz Beata Gula - koordynatorka przedsięwzięcia.

– Antropologiczne poruszenie zaczęło się w literaturze XIX wieku, która uświadomiła nam, że człowieka tworzą bardzo różne siły. Z jednej strony jest on boską kreacją, a z drugiej na jego naturę składa się wszystko to, o czym mówi nowoczesna nauka. To są prawdy proste, ale też okrutne. Od tamtego czasu antropologia kulturowa nie może zaznać spokoju – tak o początkach antropologicznego fermentu w literaturze mówił pan prof. Przemysław Czapliński.

Zachęciliśmy Państwa do lektury magazynu "Toilet Paper". Jego twórca - Maurizio Cattelana - próbuje w nim zbudować pomost między fotografią komercyjną i sztuką. "Toilet Paper" przedstawiane jest na całym świecie jako czasopismo "nowej generacji", w którym obraz ma ambicję być jednocześnie fotografią, tekstem i świadomym hołdem złożonym surrealistycznej spuściźnie. Maurizio Cattelana kolejny raz próbuje znieść ograniczenia współczesnego świata sztuki, którego sam jest częścią. Tym razem artysta prowokuje środowisko poważnych krytyków sztuki i wydawców ambitnych magazynów o sztuce. "Toilet Paper" to swego rodzaju naturalna kontynuacja dwóch słynnych projektów wydawniczych Maurizio Cattelana: "Parmanent Food" (1996-2007) i "Charley" (od 2002). Monika Pilch rozmawiała z Andą Rottenberg, Karoliną Korwin-Piotrowską, Adamem Mazurem i Mirosławem Bałką.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięków w boksie Posłuchaj po prawej stronie.