Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 01.08.2013

Muzeum Powstania Warszawskiego: Godzina W. Zatrzymaj się. To najprostszy hołd

- Muzeum historię Powstania opowiedziało już bardzo wielu ludziom, ale największą radością dla nas jest wytworzenie wspólnego świętowania - mówił Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego: Godzina W. Zatrzymaj się. To najprostszy hołd mat.prasowe Muzeum Powstania Warszawskiego
Posłuchaj
  • Paweł Ukielski o tym, co przygotowało na 1 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego? (Poranek Dwójki)
  • Prof. Tomasz Derda o Międzynarodowym Kongresie Papirologicznym na Uniwersytecie Warszawskim (Poranek Dwójki)
  • Natalia Korczakowska o "Space Oddity" Davida Bowie (Poranek Dwójki)
Czytaj także

- To już nie są tylko uroczystości podniosłe, ale także nieco lżejsze  - mówił Ukielski. - Kierujemy je do osób o nieco innej wrażliwości. To koncerty rockowe, koncerty hip-hopowe, spektakle teatralne, w tym roku będzie nawet widowisko satyryczne. Ich odbiorcy chcą oddać hołd Powstańcom, ale niekoniecznie dobrze czują się na uroczystościach ze składaniem wieńców i na apelach poległych.
Z wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o obchodach 69. rocznicy wybuchu zrywu. - 1 sierpnia to oczywiście dzień, kiedy wydarzenia oficjalne wychodzą na pierwszy plan. "Godzina W" to ten moment, gdy można w najprostszy sposób oddać hołd Powstańcom - opowiadał Ukielski. A o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego premiera spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd".
W audycji mówiliśmy też o tym, jak Muzeum zmienia się na przestrzeni lat. Placówka, którą otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Przez ponad osiem lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 3 500 000 gości. MPW zgromadziło ponad 30 000 eksponatów, z czego blisko 1000 jest prezentowych na 3000 metrach kwadratowych powierzchni ekspozycyjnych, gromadzi w swojej bibliotece ponad 11 000 woluminów, a do tej pory wydało ponad 170 000 egzemplarzy publikacji. Do tej pory w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Muzeum przeprowadziło ponad 2 000 wywiadów (nagranych) z uczestnikami Powstania Warszawskiego.
- Powstańcy już na początku powiedzieli nam: "Słuchajcie, my tę historię znamy. To nie nam macie ją opowiadać. Jeżeli wiecie, jak ją opowiedzieć naszym wnukom, to róbcie to po swojemu. Nawet jeżeli nie wszystko będziemy rozumieć, nawet jeżeli nie wszystko będzie nam estetycznie opowiadało". Cały czas konsultujemy się z nimi, mamy ich pełne poparcie - tłumaczył Ukielski.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu
W audycji zajrzeliśmy również na Uniwersytet Warszawski, gdzie trwa 27. Międzynarodowy Kongres Papirologiczny. Ta cykliczna impreza od ponad 80 lat zbiera starożytników zajmujących się przekazem dostarczanym przez różne nośniki pisma czasów starożytności – papirusy, ostraka, graffiti, pochodzące przede wszystkim z Egiptu, ale też Palestyny, Afryki Północnej i Europy. Do Warszawy przybędzie łącznie około 350 badaczy z całego świata. Gościem Dwójki był prof. Tomasz Derda z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory prezentowała Natalia Korczakowska.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki.

usc