Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 12.04.2015

"American Gothic". Komiczna walentynka czy prawdziwa twarz Ameryki?

Jak rozumieć obraz "American Gothic" Granta Wooda, jedno z najsłynniejszych dzieł malarstwa amerykańskiego: to parodia czy na serio sportretowany świat prowincji?
American Gothic Granta Wooda (na zdj. fragm. obrazu) to jedna z ikon sztuki amerykańskiej,  wymieniana obok Mony Lizy i Krzyku jako najbardziej znane dzieło sztuki na świecie"American Gothic" Granta Wooda (na zdj. fragm. obrazu) to jedna z ikon sztuki amerykańskiej, wymieniana obok "Mony Lizy" i "Krzyku" jako najbardziej znane dzieło sztuki na świecie Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • O obrazie "American Gothic" Granta Wooda z dr Grażyną Bastek rozmawia Michał Montowski (Jest taki obraz/Dwójka)
Czytaj także

Wood poprosił właścicieli domu (ujrzanego gdzieś w stanie Iowa) o pozwolenie na namalowanie go, a następnie wymyślił mieszkańców.

Podstawowe pytanie, jakie nasuwa się przy "American Gothic", dotyczy intencji: autor malował to na serio czy na żarty? "Komiczną walentynką" nazwał ten obraz jeden z sędziów konkursu Art Institute of Chicago. Ale, co wyjaśniała w Dwójce dr Grażyna Bastek, Wood, portretując tę ponurą nieco parę, wzorował się choćby na XIX-wiecznych fotografiach amerykańskich farmerów. Ci zaś nigdy (przynajmniej na zdjęciu) się nie uśmiechali. "American Gothic" byłby zatem próbą pokazania prawdziwej - niezłomnej - twarzy Ameryki?

***
Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 12.04.2015

Godzina emisji: 10.30

jp/mc