Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 25.05.2013

Najsłynniejsza sekcja zwłok i Rembrandt

Był to publiczny pokaz, poprzedzony afiszami na mieście, z biletami. To spotkanie przy sekcji zwłok miało wymiar szczególny: powstał oficjalny portret, jaki na zamówienie medyków stworzył mistrz Rembrandt.
Rembrandt, Lekcja anatomii doktora Tulpa, Królewska Galeria Malarstwa w HadzeRembrandt, "Lekcja anatomii doktora Tulpa", Królewska Galeria Malarstwa w HadzeWikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • O "Lekcji anatomii doktora Tulpa" Rembrandta opowiada dr Grażyna Bastek (Jest taki obraz/Dwójka)
Czytaj także

"Lekcję anatomii doktora Tulpa" holenderski artysta namalował w 1632 roku. Obraz przedstawia doktora Tulpa tłumaczącego widzom szczegóły anatomiczne ludzkiej ręki. - "Lekcja anatomii doktora Tulpa" to portret gildii chirurgów Amsterdamu - przypomniała w Dwójkowej audycji z cyklu "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek. Dzieło powstało jako upamiętnienie publicznej sekcji zwłok – jednej z tych, których dokonywano co roku w Amsterdamie; pokazy takie były w owym czasie popularne w całej Europie i gromadziły – poza ludźmi związanymi z medycyną – wiele żądnych wrażeń osób.

Kogo ciało stanowi przedmiot sekcji? Dlaczego to właśnie ręka jest tu poddawana medycznym, pośmiertnym analizom? Jaka księga, widoczna w prawym dolnym rogu, towarzyszy zebranym na "lekcji doktora Tulpa"?

Rozmowę z dr Grażyną Bastek prowadził Michał Montowski.