Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 08.04.2011

Wielkanoc zaczyna się w sobotę

Zaproszenie na Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz zapowiedź tego, czym już wkrótce zadziwimy Europę.
Fragment plakatu 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.Fragment plakatu 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.mat. prasowe
Posłuchaj
  • Wokół 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
  • Jazep Januszkiewicz o twórczości Sergiusza Piaseckiego
  • Wystawa Yael Bartany "... i zadziwi się Europa"
Czytaj także

W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" zapowiedzieliśmy rozpoczynający się w sobotę 15. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Na naszej antenie przedstawimy transmisję z koncertu inaugurującego to ważne muzyczne wydarzenie. Na konferencji poświęconej tym wydarzeniom była Anna Skulska, która rozmawiała z Elżbieta Penderecka, dyrektor.

– Jeśli mówimy Beethoven i wieczna kobiecość to musimy mieć na uwadze Goethe’go i wątek kobiecości. Jego "Fausta" możemy wyczuć wśród muzyki tegorocznego festiwalu, ale też rolę kobiety w muzyce pośrednio lub bezpośrednio. Będziemy słuchać utworów Almy Mahler, nie tylko zony Mahlera, ale tez kobiety, która inspirowała wielu wielkich artystów – mówiła Elżbieta Penderecka.

W audycji opowiadaliśmy również o wystawie Yael Bartany "... i zadziwi się Europa". Wystawa – na którą składa się trzyczęściowa instalacja wideo izraelskiej artystki Yael Bartany – pokazywana będzie w Pawilonie Polonia na rozpoczynającej się w czerwcu 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. To pierwszy przypadek w historii polskiego udziału w weneckim biennale, kiedy Polskę reprezentuje artysta z innego kraju. Z sama artystka oraz kuratorem jej wystawy Sebastianem Cichockim rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz. Wystawa zostanie otwarta 4 czerwca i będzie ja można oglądać w Wenecji do końca listopada.

- Polski pawilon w tym roku będzie całkowicie przekształcony w rodzaj labiryntu architektonicznego, w którym wyświetlane są trzy filmy. Wszystkie te prace powstały w Polsce, odnoszą się do polskich wątków z punktu widzenia outsidera. To rodzaj political fiction – mówił Sebastian Cichocki.

Rozmawialiśmy także z Jazepem Januszkiewiczem, białoruskim pisarzem, literaturoznawcą, historykiem i tłumaczem książek Sergiusza Piaseckiego. W tym roku mija 110 rocznica śmierci tej niezwykłej postaci – nie tylko pisarza, ale też wywiadowcy, więźnia, żołnierza Armii Krajowej, zagorzałego więźnia komunizmu.

Audycję przygotowała Justyna Piernik.