Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 09.08.2011

Roman Opałka (1931-2011)

Twórczość malarza-konceptualisty oraz podsumowanie festiwalu w Ińsku i zapowiedź festiwalu w Rzeszowie.
Roman Opałka: 1965. Od jednego do nieskończonościRoman Opałka: "1965. Od jednego do nieskończoności"fot. materiały promocyjne
Posłuchaj
  • Anda Rottenberg o zmarłym wybitnym polskim konceptualiście Romanie Opałce
  • Katarzyna Mazurkiewicz oraz Dagmara Gregorowicz z zespołu Daga Dana o Europejskim Stadionie Kultury
  • Z uczestnikami i organizatorami Ińskiego Lata Filmowego rozmawia Małgorzata Frymus
Czytaj także

We wtorkowym "Wybieram Dwójkę" Anda Rottenberg opowiadała, w rozmowie z Tomaszem Obertynem, o zmarłym wybitnym polskim konceptualiście - Romanie Opałce.

Roman Opałka zmarł w sobotę podczas wakacji we Włoszech niedługo przed swymi 80. urodzinami. Absolwent warszawskiej ASP początkowo uprawiał malarstwo figuralne, tworzył także plakaty, ilustracje książkowe i projekty pocztówek.

/

W 1965 roku rozpoczął dzieło życia: Opałka 1965 /1 – ∞. Są to kolejne płótna zapisywane szeregiem malowanych białą farbą kolejnych liczb naturalnych. Koncepcja dzieła dojrzewała przez kolejną dekadę, przyjmując ostateczną postać obejmującą równiez fonograficzny zapis wymawianych prez malarza kolejnych liczb w trakcie pracy, stopniowe rozjaśnianie tła (od czerni pierwszych płócien do bieli ostatnich dzieł) oraz fotograficzny autoportret twórcy na tle ukończonego obrazu.

- Na początku nikt nie rozumiał tego, co robię. Nawet żona uważała, że zwariowałem - wspominał Roman Opałka. - Moja idea jest prosta jak życie, rozwija się od narodzin do śmierci. To zadanie na całe życie, bo ostatnia liczba, którą kiedyś namaluję, będzie oznaczać kres mego istnienia. Próbuję namalować coś, co nie było jeszcze namalowane. Namalować czas trwania jednej egzystencji - tłumaczył. Porównywał też swój projekt do zakładu Fausta z diabłem, zaznaczając, że nie chodzi jednak o wieczną młodość, lecz "o dzieło naprawdę skończone".


Ponadto w "Wybieram Dwójkę" podsumowaliśmy Ińskie Lato Filmowe, a także rozmawialiśmy z Katarzyną Mazurkiewicz - wicedyrektorką Narodowego Centrum Kultury - oraz Dagmarą Gregorowicz z zespołu Daga Dana o Europejskim Stadionie Kultury. To projekt prezentujący bogactwo kulturowe Polski i Ukrainy, odzwierciedlający kreatywną stronę przygotowań do mistrzostw w 2012 roku. Stolicą trzydniowego fesiwalu będzie Rzeszów.

W przestrzeni całego miasta odbędzie się blisko sto polsko-ukraińskich projektów artystycznych: koncerty, spektakle, pokazy filmów, warsztaty, spotkania, debaty, akcje z pogranicza alternative i pop art'u. Wszytskie mają charakter otwarty. Oficjalne otwarcie odbędzie się 12 sierpnia podczas koncertu "Gramy razem!" na rzeszowskim rynku zamienionym w stadion. Zabrzmi prawykonanie utworów zamówionych na Europejski Stadion Kultury autorstwa Krzesimira Dębskiego oraz ukraińskiego kompozytora Romana Drozda.Gościem specjalnym koncertu inauguracyjnego będzie brytyjska gwiazda trip-hopu, zespół Morcheeba.

Audycję poprowadziła Justyna Piernik