Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 21.10.2016

Belgijska Walonia przeciwna umowie CETA

- Wynegocjowanie umowy CETA trwało ponad 5 lat. Jeśli dany partner angażuje swój czas, potencjał negocjacyjny i nie ma efektu, podważa to sensowność negocjowania z Unią Europejską – powiedział w kontekście umowy CETA w programie Świat w Południe Marek Wąsiński (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). O trwającym w Brukseli szczycie UE mówiła także Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia).
Posłuchaj
  • 21.10.16 Marek Wąsiński: jeśli dany partner angażuje swój czas, potencjał negocjacyjny i nie ma efektu, podważa to sensowność negocjowania z Unią Europejską
Czytaj także

Wiodącym tematem trwającego w Brukseli szczytu UE jest umowa o wolnym handlu między Unią a Kanadą. Weto w tej sprawie zgłasza belgijski region Walonia. Jak podkreśliła Beata Płomecka, nikt nie wie, czy Walonia da się przekonać do podpisania umowy CETA. - Także politycy nie wiedzą czy dziś będzie porozumienie. Część z nich to optymiści, część jednak coraz bardziej pesymistycznie patrzy na ewentualny wynik rozmów – wyjaśniła Płomecka.

Marek Wąsiński zaznaczył z kolei, że radykalizacja stanowiska Walonii może oznaczać, że domagają się oni zmiany części umowy. - Wówczas będziemy mieć do czynienia z niemożliwością podpisania tej umowy w najbliższym czasie – zauważył gość.

Dodał, że jeśli nie dojdzie do podpisania umowy CETA, dla UE będzie to oznaczało „uderzenie w jej pozycję międzynarodową i w zdolność negocjowania umów handlowych”. - Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, w której umowa została wynegocjowana, zostały do niej wprowadzone dodatkowo zmiany i pomimo otwartości strony kanadyjskiej, nadal jest problem z jej ratyfikacją – podsumował Wąsiński.

Więcej w całej rozmowie.

Świat w Południe w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Gospodarzem audycji był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/pr

________________________

Data emisji: 21.10.16

Godzina emisji: 12:33