Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 16.08.2017

Brexit: Londyn chce unii celnej

Brytyjski rząd przedstawił propozycje dotyczące przyszłych relacji celnych pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, po wyjściu ze Wspólnoty w marcu 2019 roku. Londyn chce m.in. kilkuletniego okresu przejściowego, który pozwoli na przedłużenie procesu negocjacyjnego. W Świecie w Południe komentarz Piotra Jendroszczyka, publicysty.
Propozycja rządu w Londynie zawiera dwa scenariusze dotyczące przyszłych relacji z Unią Europejską,Propozycja rządu w Londynie zawiera dwa scenariusze dotyczące przyszłych relacji z Unią Europejską,PAP/EPA/WILL OLIVER

Zgodnie z kilkunastostronicowym dokumentem, rząd Theresy May planuje wraz z opuszczeniem UE formalnie wyjść z unii celnej, ale przedłużyć jej zasady w ramach nowego, tymczasowego porozumienia, które miałoby obowiązywać maksymalnie do trzech lat, czyli do 2022 roku.

– Z brytyjskiej propozycji dotyczącej unii celnej wynika, że Londyn chce jedną nogą być w UE, a drugą być poza nią – oceniał w Polskim Radiu 24 Piotr Jendroszczyk. – Kwestia ceł jest rzeczą niewzruszoną. Są zewnętrzne cła UE, które obowiązują wszystkich – zaznaczył ekspert.

Podczas proponowanego okresu przejściowego – inaczej niż obecnie – brytyjscy ministrowie mieliby prawo negocjować nowe porozumienia handlowe z krajami trzecimi. Takie rozwiązanie wymagałoby ustępstwa ze strony państw członkowskich UE i byłoby wbrew dotychczasowym zasadom, które wykluczają formalne rozmowy w tej sprawie w trakcie członkostwa w unii celnej.

Propozycja rządu w Londynie zawiera również dwa scenariusze dotyczące przyszłych relacji z Unią Europejską, po wygaśnięciu okresów przejściowych. W pierwszym z nich Wielka Brytania utrzymuje granice celne z Unią Europejską, ale maksymalnie upraszcza wymagania stawiane przez celników, realnie redukując lub usuwając bariery w handlu. W drugim przewiduje wypracowanie nowego porozumienia, które podobnie jak unia celna, kwestionowałoby w ogóle konieczność utrzymywania granic celnych pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Więcej w całej audycji. W programie również relacja Adama Dąbrowskiego, korespondenta Polskiego Radia w Londynie.

Gospodarzem Świata w Południe był Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/PAP

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 16.08.17

Godzina emisji: 12.45